O tym, że oświetlenie ulic i placów na terenie gminy jest w fatalnym stanie chyba nie trzeba przekonywać nikogo. Niemal cała infrastruktura techniczna: kable, słupy, lampy pochodzi z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Łącznie na terenie gminy wykorzystuje się 538 punktów świetlnych, w większości z oprawami rtęciowymi i sodowymi o mocy w 70 – 100 wat. Tylko na terenie miasta jest użytkowanych cztery typy opraw oświetleniowych z których duża część jest zniszczona lub w bardzo złym stanie technicznym. W najbliższym czasie ten stan rzeczy może ulec poprawie i archaiczne już dzisiaj lampy zostaną wymienione. Zdemontowane zostaną również zamontowane w ubiegłym roku oprawy typu Led.
Łącznie w ramach planowanej modernizacji wymienione ulegną oprawy oświetleniowe oraz część wysięgników. Zostanie również dobudowane oświetlenie w Strzyżowcu i Kleczy. Planowana inwestycja nie obejmie wymiany instalacji elektrycznej oraz słupów. Po zakończeniu prac na terenie miasta użytkowane będą dwa typy opraw. „Klasyczne” na słupach i wysięgnikach, oraz „parkowe” które dadzą ciepłe białe światło. Zniknie więc koszmarne sine oświetlenie z obecnie zainstalowanych „LED- ów”. Moc nowo zainstalowanych opraw będzie wynosiła 28, 37 lub 55 wat w zależności od typu oprawy Ciekawie został rozwiązany sposób finansowania inwestycji. Po uruchomieniu i odbiorze zmodernizowanego oświetlenia gmina będzie znacznie mniej niż dotychczas płaciła za prąd. Z oszczędności przez sześć kolejnych lat w 72 ratach nastąpi spłata całości inwestycji. Można powiedzieć, że inwestycja sama się sfinansuje. Z drugiej strony przez ten okres realne oszczędności dla budżetu gminy będą stosunkowo niewielkie.
To oczywiście swoiste kuriozum. Zdjęcie zostało wykonane w lecie ubiegłego roku. "Lampa" w dobrym stanie dotrwała do dzisiaj.
Dzisiaj wygląda to tak. Na stu metrach trzy lampy, a na każdej zamontowana inna oprawa.
O tym, że oświetlenie ulic
|