wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
NADAL TRWA PALENIE ODPADÓW NA TERENIE KZOM!
MiejskieNadal trwa palenie śmieci na terenie dawnego KZOM alarmują okoliczni mieszkańcy.

Drugiego listopada 2015 roku w artykule „Spalarnia śmieci we Wleniu” pisaliśmy „Na terenie byłego już Zakładu Gospodarki Komunalnej we Wleniu zostało utworzone gminne składowisko odpadów. Liście, resztki roślin, gałęzie są tu zwożone małym traktorkiem z terenu całego miasta. Hałda rośnie w oczach, a żrący dym spowija miasto”.

Wówczas burmistrz Artur Zych zapewniał
- To pierwsza i ostatnia taka sytuacja. Pracownicy zostaną pouczeni o tym, że nie wolno stosować takich praktyk. Liście będą kompostowane.

Po artykule na wleninfo faktycznie przez miesiąc może trochę dłużej z tym paleniem śmieci był spokój. Potem zdarzało się to coraz częściej. Od kilkunastu dni pracownicy Urzędu zwożą z całego miasta gałęzie i palą je niemal codziennie. Mówi jeden z okolicznych mieszkańców. Czasami dymu jest tak dużo, że spaleniznę czuć na parkingu przed Dino dodaje drugi z rozmówców. Moi rozmówcy utrzymują, że razem z gałęziami palone są stare wersalki składowane na terenie zlikwidowanego KZOM.  Elementy drewniane są zabierane do palenia w piecach, a reszta  trafia na ognisko. Tego jednak z całą pewnością nie udało się potwierdzić.

Burmistrz Artur Zych  w rozmowie telefonicznej mówi, że nie wie co dzieje się z gałęziami zwożonymi po przecince drzew i  zebranym z klombów kwiatowych. Zapewnia, że zabronił palenia śmieci.

Pikanterii całej sprawie z paleniem odpadów dodaje fakt, że w tym samym czasie gdy Wleń był spowity dymem z płonących śmieci  „Przedstawiciel Fundacji Instytutu Na Rzecz Ekorozwoju przeprowadził szkolenie pracownikom Urzędu Miasta z  zakresu dotyczącego wdrażania Planu Gospodarki Nisko - Emisyjnej”.
Urzędnicy dowiedzieli się jakie działania należy podejmować aby skutecznie ograniczać emisję gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza na obszarze Miasta i Gminy Wleń”.ZDJĘCIE UMiG Wleń
W czasie gdy pracownicy Urzędu Miasta szkolą się z zakresu wdrażania gospodarki nisko - emisyjnej ...Inni pracownicy Urzędu Miasta  palą odpady!ZDJĘCIE UMiG Wleń

Gospodarka nisko emisyjna - teoria.
Gospodarka nisko emisyjna - praktyka.Gospodarka nisko emisyjna - praktyka.Gospodarka nisko emisyjna - praktyka.

ANDRZEJ JAŚKIEWICZKomentarze
mieszkaniec dnia marca 13 2016 19:39:26
Ja pierniczę!!! Jak tak można! I jeszcze burmistrz ZYCH mówi że nic nie wie, to może czas wyjść zza biurka, albo w końcu zwolnić tego co za to odpowiada?
wlenianka dnia marca 13 2016 20:05:03
Ankiety, szkolenia, a gdzie tego efekty???
palacz dnia marca 13 2016 21:39:17
Efekty poszły z dymem
jolka dnia marca 13 2016 21:41:15
dlaczego burmistrz kłamie miało nie spalac nic na placu a tu takie dymy to burmistrz kłamał jak tak można gdzie ochrona srodowiska bardzo nieładnie
joolianka do jolka dnia marca 14 2016 10:46:35
Jeżeli lekarz kobiecie w ciąży zakaże palenia papierosów, ta zakaz zignoruje, to szkody dla płodu będą winą lekarza, czy palącej matki ?

Jeżeli faktycznie został wydany zakaz ( jak wydany ? Ustnie? Pisemnie ? Z wyszczególnieniem konsekwencji w razie niedostosowania się do tegoż zakazu ) i pokpiony przez pracowników urzędujących na terenie byłego KZOM-u, to jedyną winą jaką ponosi Burmistrz, jest niedotrzymanie słowa w wyciąganiu tych konsekwencji.

Co do smogu, smrodu, fakt. To główny powód dla którego do Wlenia wracam niechętnie.
a było to tak niedawno, powspominajmy dnia marca 14 2016 13:27:57
Szanowni Państwo!

Od wielu lat przyglądamy się z niepokojem temu co dzieje się w Gminie Wleń, obserwujemy jak Wleń i jego okolice pustoszeją. Kolejne działania obecnych władz samorządowych ukierunkowane były na utrzymanie się przy władzy, a nie na rozwój gminy. Taki sposób funkcjonowania wcześniej czy później musi skończyć się katastrofą. Niedoinwestowanie szkolnictwo, plajta i długi KZOM, wodociągi i kanalizacja przekazana obcym firmom, źle działająca służba zdrowia, brak dialogu społecznego w najważniejszych problemach gminy, niski współczynnik pozyskiwania środków zewnętrznych - to tylko niektóre problemy występujące na naszym podwórku. Wciąż słyszymy, że tak jest i że inaczej się nie da, żeby się cieszyć z tego co mamy! Wcale nie musicie się z tym godzić. Wcale tak nie musi być. Jesteśmy grupą ludzi, którzy zmienią oblicze Miasta i Gminy Wleń, stworzyliśmy Komitet Wyborczy Wyborców rSprzeciw Stagnacjir1; po to by we Wleniu żyło się lepiej, by każdy zgodnie z ideą samorządności mógł zadawać radnym i burmistrzowi także trudne pytania, a także aby najważniejsze działania władz były konsultowane z mieszkańcami, bo przecież samorząd tworzymy wszyscy i dla wszystkich. W naszym gronie znajdziecie ludzi zdeterminowanych do działania, nie skompromitowanych, ze sporym doświadczeniem i z pomysłami, jednym słowem ludzi kreatywnych. Naszym kandydatem na Burmistrza Miasta i Gminy Wleń jest Pan Artur Zych. Człowiek z olbrzymim doświadczeniem samorządowym, z wieloma osiągnięciami,....

Ech, a miało być tak piknie :)
wlenianka dnia marca 14 2016 14:58:32
Czyli wyłazi nieudolność burmistrza w zderzeniu z rzeczywistością
Szanowny Panie Burmistrzu Arturze Zych dnia marca 14 2016 16:47:01
Efekty idą z dymem. Trtzeba było zadzwonić po straż i policję. Rachuneczek Burmistrz teraz robi kino, aby poprawić image. Iście czadowe wejście. Jestem pewny, że bolszewicka mentalność siedzi głęboko w główkach. Niby 21 wiek, a Kraj Rad rozkwita. Wiele spraw byłoby już załatwionych, ale wybraliśta i mota, co chcieliście. Pisaliście tyle o nepotyzmie i swojakach na posadach. Teraz sami fachmani i eksperci do wszystkiego. Czy pan burmistrz i jego ludzie sprawdzili, chociaż, jak można to zrobić szybko oraz bez zadymy? Z pewnością nie. Szkoda na to kasy. Pan burmistrz prawi i sypie, jak prezes.
Są firmy, które posiadają sprzęt do zmielenia tych gałęzi. Można było poszukać i zapytać, czy ktoś posiada niszczarkę lub wiórkarkę gałęzi. Fachowcy nazywają je; rębaki lub rozdrabniacze do drewna. Można zlecić firmie, która produkuje tzw. pelety. Zapotrzebowanie jest. Tylko trzeba ruszyć zmurszałe szare komórki. Czadu Wleń i Gmina oraz inni mają dość. W powiecie lwóweckim zapewne jest jakaś firma, która chętnie wykona takie zlecenie. Byś może koledzy z nadleśnictwa mają takie ustrojstwo. Panie burmistrzu do dzieła. Przecież radny Dral z pańskiego komitetu może szybko dać ogłoszenie na portalu, no chyba że trzeba zapłacić. Ale kino.
do powyższego dnia marca 14 2016 17:15:11
Wypożyczalnia xxx rozpoczynając swoją działalność na terenie miasta 59-600 Lwówek Śląski r11; Płakowice. Nowy Świat.
...W tej kategorii ciekawym urządzeniem może dla Państwa okazać się rozdrabniacz spalinowy oraz łuparka do drewna, pozwalająca na sprawne i szybkie rozłupywanie pni i przygotowywanie polan do sezonowania...
Jan Łobocki dnia marca 14 2016 21:01:02
Widać, że burmistrzowie Wlenia mają jakiś sentyment do miesiąca lutego, gdyż dokładnie w 2014r. musiała interweniować Pani Róża Magdalena Ciechowicz aby włodarze we Wleniu zrozumieli, że nie można tak postępować z odpadami. Ta cała agitacja polityczna przed wyborami ,że może być lepiej, że jak mnie wybierzecie i moich kandydatów na radnych to będzie znacznie lepiej .....itp.itd to w mojej ocenie "Boskie Życzenia"
Proszę zobaczyć jak dzisiaj wygląda teren KZOM łącznie ze stanem budynków. Ale,żeby to zobaczyć należy wyjść z za biurka i pójść na miejsce, a może i posłuchać mieszkańców co sądzą na pewne tematy.
mieszkanka1 dnia marca 14 2016 21:31:47
można to było przewidzieć, kiedy kandydat na burmistrza zaczął chodzić po domach i pytać mieszkańców co im we Wleniu przeszkadza, teraz czeka w urzędzie aż mieszkańcy przyjdą do niego na konsultacje, albo podpowiedzą co ma zrobić z tym czy z tamtym, jak nie przychodzą to sam wymyśla cokolwiek, żeby nam dogodzić, a to smrodziarnię, a to alejkę do wycięcia a to gałęzie każe pozwozić na kupę, ale instrukcji co z nimi zrobić już nie da, to pracownicy sami się starają jak mogą, aby trochę tego uprzątnąć, chcieli dobrze, skąd mogą wiedzieć, że tak nie wolno?
mieszkanka1 dnia marca 14 2016 21:32:54
karze - miało być
Potoczny dnia marca 15 2016 08:23:18
Niestety zastać Burmistrza graniczy z cudem. Zastępca o niczym nie ma pojęcia. Po co nam ludzie z zewnątrz ? Wolę jednak poprzedników ,przynajmniej naprawdę coś robili. Jak była jakaś inwestycja na terenie gminy to obaj tego pilnowali. teraz co mamy ....mydlenie oczu a jak coś zaczną robić to nie wiadomo czy śmiać się czy bać....Dobra zmiana ??
ona dnia marca 15 2016 09:33:18
Nie ma Pana Burmistrza bo często łapie przeziębienia. Chorować Panu Burmistrzowi nie wolno?
xyz dnia marca 15 2016 11:11:36
A co w temacie "niebieski domek", przed wyborami na jego temat Burmistrz miał dużo do powiedzenia , a teraz może powie co w tej sprawie się dzieje
xyz dnia marca 15 2016 16:18:41
no jesli to prawda ze ten biedny pan burmistrz tak choruje to moze przez te gromadzone smieci i ich spalanie bo dymy unoszace sie z tych smieci napewno szkodza zdrowiu i to dlatego nasz pan jest chory
zawias. dnia marca 15 2016 16:53:30
Wielkie mi halo?.Palenie odpadow a palenie galezi,jest wielka roznica.Niech mi nikt nie wcina,ze nikty nie palil galezi lub pozostalosci po drzewie.A co by bylo,gdyby te galezie byly spalone w kotlowni nieistniejacego KZOM-u.Mysle,ze byla by cisza jak po pogrzebie organisty.
www.sobieszów.pl dnia marca 15 2016 20:52:07
Rakotwórcze spalanie liści!!
- Jeśli spalamy substancje organiczne, na przykład liście, w niskiej temperaturze, powstają węglowodory aromatyczne, które nawet w minimalnym stężeniu mają działanie rakotwórcze - mówi profesor Lucjan Pawłowski, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej i przewodniczący Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk. - Gdy przy okazji w Ognisku znajdą się opakowania z tworzyw sztucznych, wydzielają się dioksyny, związki jeszcze groźniejsze i szalenie rakotwórcze. Poza tym - przypomina profesor - cząsteczki dymu powstającego przy spalaniu liści działają alergizujące:
- Jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików, astmatyków, ludzi starszych i małych dzieci.
Przy każdym procesie spalania w niskich temperaturach (200r11;500 °C) powstaje trujący tlenek węgla, dwutlenek węgla przyczyniający się do globalnego efektu cieplarnianego oraz szkodliwe tlenki azotu (podrażniają i uszkodzają płuca, powodują zapalenie płuc ibronchitu,u roślin uszkodzają liści; tworzą w powietrzu kwasy azotowe, a odkładając się w glebie w postaci azotanów, szkodliwie podwyższają ich zawartość w produktach roślinnych).

Dlatego w Europie i w USA zabroniono palenia materiału organicznego na wolnym powietrzu.
Za naruszenie przepisów grożą kary idące w tysiące euro.

W wielu polskich miastach palenie liści jest zabronione.
Palenie liści czy w ogóle ognisk jest sprzeczne z przepisami Kodeksu wykroczeń (art. 82), w którym szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo przeciwpożarowe w lesie. Zgodnie z tymi przepisami osobie, która w lesie lub w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu pozostawia rozniecony ogień, korzysta z otwartego ognia, wypala wierzchnie warstwy gleby lub pozostałości roślinne grozi kara nagany, grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Straż Miejska w wielu miastach opiera się na tych przepisach i w ogóle zabrania palenia liści.

Inną podstawę prawną jest zakaz palenia liści znajdujący się w regulaminie utrzymania czystości i porządku w mieście.
Liście muszą być kompostowane na terenie ogrodu lub wywożone przez firmę zajmującą się oczyszczaniem.
Najlepiej z segregacją śmieci (oraz utylizacją liści) poradził sobie Milanówek pod Warszawą. Gmina zapewnia bezpłatne wywiezienie liści z terenu posesji dwa razy do roku (wiosną i jesienią) i kompostuje je w gminnej kompostowni.
Czy w Jeleniej Górze nie można wprowadzić podobnych rozwiązań??


Jeśli twój sąsiad uparcie spala liście na działce i zadymia okolicę, możesz wezwać straż miejską i poprosić o interwencję na podstawie nowego przepisu ustawy "Prawo ochrony środowiska", art. 363, który wszedł w życie 15 sierpnia 2007 roku i stanowi, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta może nakazać osobie fizycznej wykonanie czynności zmierzających do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko jej działalności. Dotyczy to każdego przypadku. Przepis ten umożliwia wydawanie odpowiednich nakazów w przypadku uciążliwości powodowanej np. przez sąsiada, który spala liście w ogródku czy hałasuje podczas częstych imprez. Dotychczas takie działania mogły być jedynie karane.

Zanim rozpalicie takie ognisko koło swojej posesji, zastanówcie się, czy wart truć siebie, swoja rodzinę i nasze otoczenie.

Z życzeniami świeżego i zdrowego powietrza.
www.sobieszow.pl. dnia marca 16 2016 17:04:51
Czlowieku ale poszles po bandzie,gdzie masz liscie,gdzie masz las,gdzie masz zadymienie ulicy czy tez innych ciagow komunikacyjnych.Wiecej jest dymow z komina niz z tych galezi i jakos tego nikt nie widzi.
tender dnia marca 17 2016 15:36:13
Chcę przytoczyć przykład z Leszna Wlkp..Tam sobie poradzili z odpadami bio, urządzeniami elektronicznymi, starymi meblami. Na teren MZOM można bezpłatnie dostarczać przez okrągły rok, a w lasach nie widać dzikich wysypisk. Myślę że jest to godne do naśladowania. A może by tak we Wleniu?
? dnia marca 19 2016 20:24:29
Z jednej strony są apele aby nie spalać liści, a z drugiej w telewizji mówią, że liście kasztanów należy zgrabiać i palić by pozbyć się choroby kasztanowców. To wkońcu palić czy nie palić?
Dodaj komentarz
Nick:4 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

IV Targi Gołębi Pocztowych i Ozdobnych
IV Targi Gołębi Pocztowych i Ozdobnych
IV Targi Gołębi Pocztowych i Ozdobnych


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16906365 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.