wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
SPOTKANIE BURMISTRZA Z MIESZKAŃCAMI WLENIA.
MiejskieW poniedziałek siódmego marca w sali OKSiT odbyło się pierwsze od czasu wyborów spotkanie Burmistrza Artura Zycha z mieszkańcami Wlenia. Ze strony Urzędu obecny był również sekretarz pan Piotr Szymański oraz skarbnik pani Maria Gierczyk.

Przybyło około trzydziestu mieszkańców Wlenia w tym obecny starosta pan Marcin Fluder. Na wstępie burmistrz poinformował o wykonanych oraz planowanych inwestycjach na terenie gminy. Trwają konsultacje z większością miejscowości na temat budowy wodospadów i kanalizacji. Zostało zlecone wykonanie dokumentacji projektowej na wykonanie wodociągów dla 26 rodzin z Pilchowic. Wodociąg zostałby podłączony do sieci wodociągowej Wlenia. W zeszłym roku wykonaliśmy 500 metrów chodnika we Wleniu, zostały wyremontowane wodociągi w Kleczy  i i Pilchowicach mieszkańcy mają już wodę na stałe. Udało się stworzyć grupę remontową dzięki temu udało się wykonać bardzo wiele zadań. Tych pracowników widać na ulicach.
Będzie kontynuowana Rewitalizacja Wlenia. Od 1 czerwca będzie ogłoszony nabór, składanie wniosków będzie od 1 sierpnia. Ponieważ na rewitalizację nie ma dużych środków kwota dofinansowania może zostać obniżona z 80% do 60 %
. Mówił między innymi Artur Zych.

Zdecydowanie najwięcej kontrowersji wśród obecnych wzbudził projekt modernizacji ulicy Górskiej, remontu ulicy Pocztowej i Jana Pawła II oraz wycinki drzew. (fragmenty wypowiedzi)- Dlaczego zdecydowano  się na remont ulicy Górskiej, a nie ulic we Wleniu?
Ulice Chopina, Szkolna, Kościuszki, są dużo bardziej obciążone, na tych ulicach jest dużo większy ruch. Na ulicy Górskiej jest przede wszystkim ruch pieszy.
Koszt przebudowy ulicy Górskiej wyniesie około jednego miliona złotych!

Burmistrz Artur ZychJeżeli Wleń ma się rozwijać, jeżeli turystyka ma się rozwijać, jeżeli są przygotowane takie inwestycje jak oświetlenie zamku które w tym roku stanie się faktem, oświetlenie dojścia na zamek, ostatni etap remontu zamku, jak nie pokusić się o sytuację żeby na ten zamek można było wygodnie dojść. My możemy sobie mówić, że możemy sobie remontować jeszcze dziesięć innych ulic!  

 Według burmistrza z alei prowadzącej na Zamek ponad dwadzieścia drzew zostanie ponieważ:
- Ulica Górska musi być zrobiona wedle projektów budowlanych, prawa budowlanego. Prawo budowlane przewiduje, że pas drogowy nie może być węższy jak cztery metry to niestety część z tych drzew musi być usuniętych. (…). W  miejsce wyciętych drzew burmistrz proponował nasadzanie jabłoni.

- Czy to, że my tą drogę zrobimy faktycznie przysporzy popularności turystycznej ? A jeżeli się okaże, że nie? Co, że będziemy mieli drogę która wygląda fajnie, ale już bez tych drzew?

Burmistrz Artur Zych – jeżeli zamek wleński będzie oświetlony interaktywnie będzie pokazany, to na ten zamek zaczną ludzie przyjeżdżać(...).

Padły zarzuty o niewłaściwą przecinkę (pielęgnacje) drzew na terenie miasta.  
 
- We Wleniu takich poharatanych drzew mamy pełno. Te drzewa nie przypominających drzew tylko poharatane kikuty. Nie będziemy mieli turystów, (a ulica Górska) to będzie aleja strachów!

Burmistrz Artur ZychJa nie wiem o jakich drzewach mowa. Może ktoś przesadził z obcinaniem. Należało odsłonić lampy i to był główny element tych cięć.


Nie mniejsze emocje wzbudził planowany remont ulicy Jana Pawła. Tutaj również koszt modernizacji wyniesie około miliona złotych. Natomiast kontrowersje wzbudziła informacja, że zostanie ułożona nowa nawierzchnia, natomiast nie zostaną wymienione stare instalacje elektryczna i kanalizacyjna. W tym rozdzielenie kanalizacji na sanitarną i „ deszczową”  co w niedalekiej przyszłości będzie musiało zostać wykonane.
 
 – To jest chyba bez sens tej roboty jeżeli na ulicy Jana Pawła jest źle kanalizacja zrobiona. Trzeba się nad tym zastanowić najpierw zrobić kanalizację, wodociąg, a później remontować ulicę, to jest nieporozumienie. Położyć cztery czy pięć centymetrów asfaltu jeżeli jeszcze trzeba instalacje elektryczna wymienić. Nie ma sensu takiej roboty!

 Burmistrz Artur Zych - W przypadku tych remontów będziemy wymieniać instalacje wodociągową (…)  Tak z Izerami jesteśmy dogadani. Jeżeli chodzi o kwestię kanalizacji, rzeczywiście na ulicy Jana Pawła jest problem z kanalizacją (…).

Sekretarz gminy Piotr SzymańskiNabór jest na projekty drogowe. Gmina w tej części może uzyskać dofinansowanie na nawierzchnię chodniki nie na przebudowę infrastruktury typu kanalizację. (…).  Nie stać nas na kolejny milion na przebudowę kolektora ściekowego na ulicy Jana Pawła II .

Artur ZychJeżeli państwo stwierdzą, że państwo nie chcecie żeby Jana Pawła II była robiona,  tylko chcecie żeby była robiona w całości z kanalizacją  to bardzo proszę! Tylko proszę pamiętać o tym, że na takie działanie możemy nie uzyskać pieniędzy (…).


 – Zdaje pan sobie sprawę z tego ,że wyremontujemy ulicę, a co potem? Będziemy kuć? Czy nie warto zrezygnować z remontu pięciu ulic, za nasz wkład zrobić kanalizację, a nawierzchnię i chodniki z pieniędzy zewnętrznych?


Padło również pytanie odnośnie dziur na ulicy Wąskiej.
 - Znajdzie  jakiś projekt na załatanie dziur na ulicy Wąskiej ?

Burmistrz Artur Zych - Z tego co wiem musi być pewien reżim technologiczny,(...)  Przymierzamy się do tego, żeby to porządnie zrobić po pierwsze jak będzie temperatura, jak ziemia będzie ubita na tyle, że nie będzie siadała.

- We Lwówku, w Jeleniej Górze  łatają te dziury  teraz  i ja takich dziur tam nie widzę. Pogoda jest taka sama u nas i tam  dziur dwa miesiące od remontu nie ma!

Poza tym poruszono problemy bieżące dotyczące między innymi „ankietowania” mieszkańców., służby zdrowia, zanieczyszczenia powietrza i estetyki miasta.

(POGRUBIONĄ CZCIONKĄ PYTANIA UCZESTNIKÓW SPOTKANIA)

Radny Marek Krzysztof Dral – Podczas spotkania Burmistrza z mieszkańcami zapytałem m.in. o zakres prac remontowych oraz koszt remontu ulicy Jana Pawła II. Projekt remontu przewiduje ściągnięcie części nawierzchni, niwelację oraz położenie nowego dywanika i chodniki – wyjaśniał Sekretarz Piotr Szymański. Na pytanie czy instalacja wod-kan oraz elektryczna będzie wymieniona, sekretarz odpowiedział, że wymienione będę studnie (według potrzeb i konieczności) oraz włazy uliczne i włazy deszczowe. – I we własnym sumpcie, prawdopodobnie, będzie wymieniona także instalacja wodociągowa – dodaje Burmistrz Zych. Szacowany koszt remontu to ok 1 miliona złotych, tyle samo co koszt remontu części ulicy Górskiej.
Burmistrz Zych nie wyklucza jednocześnie, iż w przyszłości na ulicy Jana Pawła II wymieniona zostanie także instalacja kanalizacyjna i elektryczna. Jednak obecny projekt tego nie przewiduje.

W mojej ocenie powierzchowne remonty ulic we Wleniu są absurdalne. Uważam, że remont ul. Jana Pawła II należy przeprowadzić kompleksowo z wymianą instalacji wodno- kanalizacyjnej, uwzględniając przy tym  kanalizacje deszczową, oraz nowe oświetlenie uliczne! W przeciwnym wypadku nowa nawierzchnia szybko może ulec zniszczeniu w trakcie  remontów niedrożnych rur kanalizacyjnych, a przy kompleksowej wymianie kanalizacji pieniądze które dzisiaj wydamy pójdą dosłownie „w błoto”!

 W sąsiednich gminach wiedzą o tym od dawna. W  Lubomierzu w tym roku będzie składany wniosek o środki zewnętrzne na rewitalizację  rynku. Wymieniona zostanie nawierzchnia (na kostkę brukową), lampy, ławki, instalacja elektryczna i wodno- kanalizacyjna. (zobacz http://lwowecki.info/pl/a/2456/rewitalizacja-miasta-lubomierz.html) .
 W gminie Gryfów Śląski wiosną ubiegłego roku radni zobowiązali burmistrza do tego aby przy każdym remoncie drogi, czy to ze skromnych środków własnych, czy z tzw. powodziówek gmina dokładała pieniądze i wymieniała instalację wod-kan. We Wleniu znowu słyszymy, że się nie da.


ANDRZEJ JAŚKIEWICZKomentarze
ehh dnia marca 10 2016 10:25:00
Naprawdę,zostawcie te drzewa w spokoju,nie trzeba żadnej nawierzchni tam robić,jest dobrze!!!!!
asdf dnia marca 10 2016 21:43:58
wycinajcie drzewa i zróbcie ładną drogę! drzewa nie zęby :) Ja się cieszę z drogi na zamek, tam nie ma kanalizacji, a droga jest tak zniszczona, że można na niej nogi połamać. . Smieszne jest to, że jak coś się robi to zaraz wielki płacz. Najpierw komentujecie żeby zrobili drogę w miejscu x, a następnie mówicie, że w tym miejscu nie można, bo trzeba najpierw wyremontować kanalizacje.
dzierżyński dnia marca 10 2016 22:35:58
nie drogę a projekt drogi to taki mały szczegół, ...... ale manipulacja słowem-
dorota dnia marca 10 2016 23:13:19
proponuję zamiast szkolenia z ankiet zrobić burmistrzowi i pracownikom urzędu od spraw inwestycji szkolenie z zarządzania i gospodarności, wywalanie pieniędzy na asfalt bez zrobienia wcześniej instalacji wod-kanaliz czy elektrycznej to niegospodarność i marnotrawstwo a robienie w pierwszej kolejności najmniej uczęszczanych ulic zamiast tych najczęściej jak JPII, Pocztowa czy pl. Boh. Nysy na rynku świadczy o braku znajomości potrzeb mieszkańców,
p. burmistrzu i wysoka rado, jak już się nauczycie robić ankiety to w pierwszej kolejności spytajcie w nich mieszkańców, które ulice i w jakiej kolejności trzeba we Wleniu wyremontować, pokażcie, że liczycie się z głosem mieszkańców
asdf dnia marca 11 2016 20:09:35
ja akurat czuje zapotrzebowanie na ładna drogę na cmentarze, więc proszę się wypowiadać swoim słowem, a nie zdaniem mieszkańców
dorota dnia marca 12 2016 10:07:35
zapotrzebowanie na ładną drogę to mają chyba wszyscy, którzy korzystają z ulic we Wleniu, tylko jakieś priorytety powinny być, od remontu drogi wykorzystywanej najczęściej i przez największą grupę ludzi do remontu drogi wykorzystywanej najrzadziej przez mieszkańców to wydaje się być logiczna kolejność
Dodaj komentarz
Nick:1 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Zapomniane cmentarze
Zapomniane cmentarze
Zapomniane cmentarze


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia487 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16932643 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.