wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Czy warto wycinać drzewa w mieście?
MiejskieMarek Dral – Często spotykam się z opiniami – szczególnie urzędników – że dorodne drzewa nie powinny rosnąć w mieście, bowiem przysparzają wiele kłopotu, wymagają pielęgnacji, zrzucają liście, które trzeba sprzątać, a gdy właściciele nie dbają o nie i pojawią się suche konary, wówczas zagrażają bezpieczeństwu. Dlatego najłatwiej jest wyciąć wszystkie duże drzewa w mieście. Takie podejście jest również korzystne dla budżetu. Wycięcie drzewa jest bowiem znacznie tańsze niż jego wieloletnia pielęgnacja. Ponadto wycięte drzewo można sprzedać, bądź rozdać np na opał, co spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem (szczególnie tych obdarowanych).

Ludzie (urzędnicy, właściciele i zarządcy nieruchomości) muszą odkryć, że wydawanie pieniędzy na drzewa nie jest kaprysem czy pasją „szalonych ekologów”, ale wysoko opłacalną inwestycją, która przynosi konkretne korzyści!

Wszystkim tym, którzy chcą zamieniać miasta w betonowe pustynie polecam m.in. opracowanie Krystyny Kozikowskiej–Koppel,  wykonane w ramach projektu: „Umiejętność konsultacji społecznych na styku inwestycje-środowisko drogą do zrównoważonego rozwoju” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poniżej cytuję tylko krótki fragment:
 
„60-cioletnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu ile potrzebują 3 osoby, potrzeba jednak tych 60 lat aby do tego dorosła. Wyrośnięty buk zaspokaja potrzeby 14 osób. Najbardziej skuteczne są duże i stare drzewa. Przykładowo, 100-letni buk „wytwarza” w ciągu godziny 1200 litrów tlenu. Taką ilość tlenu jest w stanie „wytworzyć” dopiero posadzenie około 2700 młodych drzewek. Kiepsko wychodzimy więc na tym, kiedy wycinamy duże drzewo, nawet gdy posadzimy równocześnie 1000 nowych.

Drzewa i krzewy usuwają też z powietrza dwutlenek węgla. Szacuje się, że jedno duże drzewo (25 m wysokości) usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują domy jednorodzinne.

Niewiele osób wie, że rosnące przy drogach, budzące różne kontrowersje drzewa przedłużają żywotność nawierzchni asfaltowych z 7-10 lat do 20-25 lat; zacieniają nawierzchnię, chroniąc ją przed szybkim uwalnianiem związków asfaltowych i pozostawieniem zlepianego przez nie kruszywa bez odpowiedniej ochrony.

Zieleń na palcu zabaw powoduje, że dzieci bawią się bardziej twórczo, łagodzi objawy występującego u dzieci zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi.”


Wygląda na , to we że Wleniu na refleksję jest już zbyt późno. Decyzje zapadły w zaciszu gabinetu i bez udziału społeczeństwa. Tylko w  2015 i 2016 roku z miasta zniknie prawie 100 drzew. Część już została wycięta – stadion, szkoła – kolejne czekają na „podpis”. W zamian mają zostać posadzone młode drzewka. Jednak na  korzyści jakie przyniosą jako  dorosłe drzewa trzeba będzie poczekać kilkadziesiąt lat. Warto o tym pamiętać na wieczornym spacerze.

Komentarze
colt dnia lutego 10 2016 21:30:34
ciekawe czy twórca artykułu by tak samo pisał jak by mu konar drzewa spadł na np. auto???
gajowy dnia lutego 10 2016 21:35:05
No w końcu jakiś artykuł o wycińce drzew. Trzeba zazieleniać a nie wszystko tnąć co popadnie,bez drzew robi się pustynia...
Taki jeden dnia lutego 10 2016 22:54:01
Chcemy tutaj turystykę, chcemy piękne widoki, a co mamy zarośnięty zamek, zarośnięta Tarczynka, poniemieckie punkty widokowe jak Skała Loreley,ścieżki zarośniete, wjeżdżjąc do Wlenia od strony Strzyżowca drzewa się chylą jakby tam się czas zatrzymał i nikt od 100 lat nie przejechał, co większe porywy wiatru a wszystko się łamie i stwarza zagrożenie ( Jana Kazimierza itd)ciągle powalone drzewa itd. Ludzie ciągle coś przeszkadza, lepiej zarośnijmy jak Leśne Dziadki
taki drugi dnia lutego 10 2016 23:19:12
Nie rozumiesz, ze to jest podkopywanie dołka pod obecnym burmistrzem? Nie wazne co zrobi, kiedy i dlaczego. Za chwile bedzie sprawdzanie czy kazda lampa jest ok. Czy remont chodnika za dlugo czy za szybko bo sie ziemia nie ubila itp itd.
heh... dnia lutego 10 2016 23:37:50
We wleniu i tak jest wiecej kilkukrotnie stearych drzew niz ludzi wiec w czy problem?
turysta dnia lutego 11 2016 04:36:41
W miescie gdzie jest dobry gospidarz nie ma suchych konarow drzew bo dbanie o miasto to takze dbanie o zielen i jej szanowanie, pielegnacja, fachowa przycinka. Odsloniecie punktow widokowych nie ma nic wspolnego z wycinka dziesiatek drzew w miescie. Tak wiec, czy u nad jest dobry gospodarz ja śmiem wątpić
Zielony dnia lutego 11 2016 06:41:10
Wystarczy popatrzeć jak przycięto krzewy na rynku żeby zrozumieć jak we Wleniu dba się o zieleń. Rano biega z piłą Kaziu, Stasiu, Krzysiu czy kto tam pierwszy piłę dorwał i bezlitośnie kaleczy drzewa czy krzewy. Drzewo właściwie pielęgnowane, przycinane nikomu nie będzie zagrażało. I pomyśleć, że są miasta w których mieszkańcy walczą o zachowanie każdego najmniejszego dzrewka. U nas popadają w euforię widząc powalone drzewo na ziemi. Szkoda.
kim dnia lutego 11 2016 07:59:20
Zgadzam się i z Zielonym i turystą. Nie twierdzę, że od razu mamy walczyć o każde drzewo, ale nie pozbywać się ich tak bezrefleksyjnie. Im więcej zieleni, tym atrakcyjniej. Piszecie tylko o Wleniu, ale to co się dzieje z wycinkami wokół niego, z każdej strony jest prowadzone pozyskiwanie drewna, scieżki rozjeżdżone tak, że przejść nie można...jak można zniszczyć część szlaku turystycznego albo ścieżki dydaktycznej i mieć to w nosie. Czy ktoś tego pilnuje w ogóle?
kibic dnia lutego 11 2016 08:06:24
Może komuś zależy na drewnie opałowym,bo jak się idzie drogą na cmentarze,to nie wszystkie drzewa są chore,a są pozaznaczane do wycięcia,może decyzje o wycinaniu można jeszcze zmienić,warto o nie powalczyć liczę na radnych
kim dnia lutego 11 2016 08:19:51
Na cmentarz podobno ma być poszerzana droga i obniżony chodnik - stąd chyba te poznaczone drzewa
czart dnia lutego 11 2016 08:46:22
Z tego co pamiętam to drzewa obok stadionu zostały wycięte ponieważ uniemożliwiały lądowanie śmigłowcom?
Więc jak najbardziej wycięcie ich było potrzebne.
Czasami nie da się pogodzić natury z cywilizacją.
Przypuszczam, że aby zneutralizować wleński smog mało by było lasu w środku rynku...
ktos_nowy dnia lutego 11 2016 09:37:45
Zwróćmy uwagę ze na stadionie musiały zostać wycięte drzewa.. Ale w szkole na co wycinka? To juz bez sensu
Jeszcze się taki nie urodził co by Radnemu dogo... dnia lutego 11 2016 09:59:23
Kiedy doczekamy się jakiegoś konkretnego art. o tym co Radny wymyślił, zaproponował, znalazł środki w budżecie i wrzucił temat burmistrzowi do realizacji? Do tej pory to tylko czytam jak to Radny się wstrzymuje, nie widzi sensu, grymasi i marudzi. Dendrolog się znalazł ;)
Elf dnia lutego 11 2016 10:06:57
I co Drzewa wycięte to totalnie bedzie wiało na tym stadionie one jeszcze jako tako osłaniały od wiatru.
do jeszcze ....... dnia lutego 11 2016 10:36:41
Radny nie jest od układania budżetu, ani od szukania środków, radny ma reprezentować przed władzą mieszkańców i poczynania tej władzy kontrolować. Rada stanowi prawo lokalne i radny ma patrzeć władzy na rece czy to prawo jest przestrzegane. Co robią pozostali radni? jeżeli jesteś tak dobrze zorientowany to może napisz jak swoje obowiązki względem mieszkańców wykonują pozostali tak zwani radni. Ten artykuł jest jak najbardziej potrzebny. Od kilku lat patrzę jak bezmyślnie dewastuje się zieleń.
do do jeszcze.... dnia lutego 11 2016 11:08:55
No popatrz, ja cały czas byłem przekonany że radny ma "radzić" a nie kontrolować. No tak, jak kontroluje wie, że rządzi a jakby się narobił to co by miał z rządzenia, zaledwie dietę.
do jesze... dnia lutego 11 2016 11:53:27
Ciesze sie, że dzieki mnie nie tkwisz w błędnej wizji świata, a w szczególności pracy rady. Może nie do końca rozumiesz, że słowa radzić i kontrolować są ze sobą tożsame. Reasumując sprowadza sie to reprezentowania mieszkańców przed władzą. Ogólnie podążasz dobrym tropem! oby tak dalej, a będą z ciebie ludzie.
W tym wypadku radny jak najbardziej ma rację zabierając publicznie głos w sprawie zieleni miejskiej
do do jeszcze.... dnia lutego 11 2016 13:03:15
Dość naciągana ta tożsamość słów "radzić" i "kontrolować" ale najważniejsze, że w to wierzysz w tej swojej wizji świata. Reasumując to Radny zabrał głos w sprawie wyciętych drzew czyli już po fakcie. O ile ciekawszy były to art. gdyby chociaż na godzinkę przykuł się łańcuchem do tego wycinanego drzewa to by była sensacja :)
polaczek dnia lutego 11 2016 13:05:38
W tym kraju jest taki dobrobyt bo wszyscy sie na wszystkich znaja. Prosze 20 znawcow od drzew i estetyki sie wlasnie odezwalo.
Gdzie dwoch Polakow tam trzy opinie.
Powinni nas zaorac bo predzej sie czlowiek go grobu wpedzi niz wam dogodzi. To samo sie dzieje na poziomie Wlenia co kraju tylko w innej skali.
do jeszcze ....... dnia lutego 11 2016 13:21:25
Sam widzisz jak we Wleniu wyygląda tak szumnie zapowiadany dialog z mieszkańcami. na razie jest to monolog i jak sam przyznajesz nawet radni są informowani o pewnych rzeczach po fakcie. Łyso ci teraz? Tak łyso będzie we Wleniu jak wytną całą zieleń i zasadzą tą jedynie słuszną zgodną z aktualną wizją władz. Małą karłowatą co by nad nich nie wyrosło.
do do jeszcze.... dnia lutego 11 2016 15:38:49
Nic a nic nie jest mi łyso :) Dziennikarz poczytnych portalów, Radny i częsty gość Burmistrza i nic nie wiedział ??
do .... dnia lutego 11 2016 15:42:52
Sam widzisz. Jak się rozmawia z mieszkańcami
ex-dendrolog dnia lutego 12 2016 12:46:42
drzewa we Wleniu jak najbardziej, tylko nie topole (Populus nigra L.) i setki samosiejek jesiona - ani to ładne a stwarza zagrożenie dla ludzi i nie tylko.
w sumie drzewa należy wycinać, sadzić i pielęgnować "z głową".
a nick "polaczek" biedny frustrat
Dodaj komentarz
Nick:3 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

V Regionalny Konkurs Przyrodniczo-Krajoznawczy
V Regionalny Konkurs Przyrodniczo-Krajoznawczy
V Regionalny Konkurs Przyrodniczo-Krajoznawczy


j23215 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek484 weeks
admin485 weeks
gisia486 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul487 weeks
Maskonp487 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16920636 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.