wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
OKSiT - WALKA O PRZETRWANIE!?
Miejskie„Jesteśmy miejscem budowania tożsamości lokalnej poprzez wielopoziomowy dialog społeczny...”, możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej OKSiT. Wydaje się jednak, że na chwilę obecną „dom wielopokoleniowej rodziny” bardziej przypomina oblężoną twierdzę niż „miejsce dialogu społecznego”.

Dwa miesiące temu w internecie pojawił się apel w którym wolontariusze i sympatycy OKSiT „Z uwagi na publicznie wygłaszane nieprzychylne opinie na temat pracy Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu ..." zwracają się do burmistrza Artura Zycha o „poparcie w obronie OKSiT przed niesprawiedliwym i atakami”. W opinii zwolenników domu kultury „jest to hamowanie rozwoju talentów dzieci i młodzieży, a także atak na pokojowy dialog społeczny”,   „Nie chcemy, aby złośliwe pomówienia zostały odebrane przez Pana jako fakty... .” czytamy w skierowanym do władz gminy apelu.
W Kurierze Wleńskim  redagowanym przez ośrodek w artykule Petycja pan Czesław Szczepaniak pisze „Pomysł o likwidacji ośrodka jest godny tego, żeby przyznać temu, co to wymyślił, młotek, aby się popukał. Oczywiście, że w czoło, a nie tam, gdzie kończy się szlachetna część pleców .

Kto publicznie atakował i złośliwie pomawiał  OKSiT?
Kto wreszcie zamierza zlikwidować dom kultury we Wleniu i komu zamierza pan Szczepaniak przyznać młotek żeby popukał się w czoło?

Niestety na postawione przeze mnie pytania jednoznacznie nie potrafiła odpowiedzieć Redaktor Naczelny Kuriera Wleńskiego i autorka Petycji pani Justyna Bar -  „...Nasz głos jest przeciwwagą dla anonimowych komentarzy w internecie, opinii słyszanych „na mieście” oraz uwag na sesjach rady, których treść jest jawna. Ja rozumiem wypowiedź pana Czesława Szczepaniaka jako tekst profilaktyczny, przestrzegający przed skutkami działań blokujących rozwój kultury. Jakichkolwiek i w jakimkolwiek miejscu. Wywnioskowałam, że jest to hipoteza, przypuszczenie, co negatywnego może stać się w przestrzeni społecznej, gdyby dom kultury został zlikwidowany”.

Mieszkańcy „na mieście” z którymi rozmawiałem nie mieli na temat działalności OKSiT żadnego zdania. Po prostu nie biorą udziału w żadnych zajęciach organizowanych przez dom kultury i zupełne nie interesują się jego działalnością.

Nic o „złośliwych pomówieniach” nie wie przewodnicząca Rady Miasta pani Kotołowska.  - „ w trakcie obrad wypowiedzi Radnych były sugestią zmian i usprawnień OKSiT, a do rady obecnej kadencji ani nie wpłynął projekt uchwały dotyczący likwidacji OKSiT, ani nie przewiduje się  dyskusji na temat restrukturyzacji lub likwidacji domu kultury”.


Okazuje się, że tak naprawdę to co się dzieje w OKSiT  interesuje jedynie pracowników tej instytucji, urzędników i niektórych działaczy społecznych. Skąd zatem ta cała akcja zbierania podpisów pod petycją, sugestie o likwidacji „prężnie” działającego ośrodka oraz szukanie wokół siebie wyimaginowanych wrogów?


O tym że w działalności OKSiT nie wszystko wygląda tak dobrze jak zadają się sugerować wolontariusze i działacze może świadczyć wypowiedź pani dyrektor Anny Komsta na sesji rady miasta która do problemów z jakimi boryka się podległa jej placówka zaliczyła między innymi -  brak profesjonalnych instruktorów, animatorów, brak młodych pracowników wnoszących energię, inspirację, nowy styl pracy, zbyt niskie nakłady na działalność merytoryczną, niski poziom kompetencji, niski poziom współpracy lokalnej, niski poziom promocji działań skierowanej do niezorientowanych krytykantów, bardzo niski poziom motywacji, niskie płace, brak płatnych nadgodzin, nagród, premii, dodatków motywacyjnych, 13-tej pensji.

Jeżeli uwzględnimy fakt, że z blisko półmilionowego budżetu jedynie trzydzieści tysięcy złotych jest przeznaczane na działalność merytoryczną, zaledwie niecałe 7% środków finansowych! To okazuje się, że bilans działalność OKSiT nie jest tak jednoznacznie pozytywny jak przedstawiają to sygnatariusze Petycji. W tym kontekście cała akcja szukania wrogów wydaje się jedynie próbą odwrócenia uwagi od faktycznych problemów i nie dociądnięć w działalności OKSiT, a apel do burmistrza można traktować jako formą nacisku mającą na celu wymuszenie na władzach gminy jak najmniejszego zakresu zmian!

Jak na chwilę obecną przyszłość Ośrodka Kultury widzi burmistrza Artur Zych?

- Nie ma planu likwidacji OKSiT we Wleniu, jest natomiast plan restrukturyzacji tej instytucji. Dotychczasowy sposób finansowania, który w dużej mierze determinował działanie OKSiT należy zmienić. Do tej pory działalność Ośrodka Kultury, bo tak należałoby nazwać tą instytucję była finansowana w następujący sposób:
całkowita wysokość dotacji dla OKSiT to ok. 450 tys złotych, w tym płace 300 tys zł, utrzymanie obiektu 70 tys zł, działalność merytoryczna 30 tys zł, spłata kredytu 50 tys zł. Dochody własne to ok. 50 tys zł.

Po zmianach w ramach tej samej kwoty dotacji na działalność merytoryczną zostanie ok. 120 tys zł. Pozwoli to finansować imprezy gminne, bez potrzeby sięgania do budżetu gminy. Jednocześnie musi nastąpić zasada zatrudniania instruktorów jedynie na godziny zajęć, bez opłaty za stały etat.

OKSiT ze swoją działalnością wyjdzie także na wioski. Jeśli chodzi o działalność dotychczasową Ośrodka Kultury to myślę, że przede wszystkim działalność tej instytucji była za mało rozpropagowana, po drugie niewłaściwie finansowana, a po trzecie nie w pełni dostosowana do potrzeb mieszkańców Gminy Wleń. W najbliższym czasie przeprowadzimy diagnozę oczekiwań mieszkańców w tym zakresie, co pozwoli dostosować działalność merytoryczną OKSiT do potrzeb mieszkańców.
 

Akcja zbierania podpisów pod poparciem dla OKSiT jest objawem demokracji. Każdy ma prawo działać w ten sposób. Może dzięki tej akcji wzrośnie zainteresowanie tą instytucją. Cieszy także zaangażowanie wolontariuszy współpracujących z Ośrodkiem Kultury, bo to głównie oni organizowali tą akcję. Na spotkaniu, które odbyło się na ich prośbę wyjaśniliśmy wszystkie niejasności. Wskazane działania mające na celu zmianę sytuacji w OKSiT uzyskały akceptację osób obecnych na spotkaniu. 

Jak się okazuje z dużej chmury mały deszcz.  POPIERAM DZIAŁALNOŚĆ OKSiT we WLENIU


PRZECZYTAJ CAŁOŚĆANDRZEJ JAŚKIEWICZ


Marek Dral
– w całej „burzy wokół ośrodka kultury”
cieszy fakt, iż nawet Burmistrz Zych zauważył, że instytucja ta nie
realizuje zadań statutowych. Od lat nie jest to już Ośrodek Kultury,
Sportu i Turystyki. Pocieszająca jest również otwartość lokalnych władz
na zmiany i reformy, przynoszące pożytek wszystkim mieszkańcom.

Trudno
się natomiast zgodzić z opinią Burmistrza, iż zbieranie podpisów wśród
wąskiej grupy znajomych oraz mieszkańców innych gmin, powiatów, czy
województw, którzy nie znają sytuacji gminy jest przejawem demokracji. Demokratycznym rozwiązaniem problemów wleńskiej kultury jest przeprowadzenie referendum
o czym Pan Burmistrz powinien wiedzieć i do czego wraz z przyjaciółmi
oraz sympatykami ośrodka kultury, otwartymi na ocenę swojej pracy oraz
wielopoziomowy dialog społeczny powinien dążyć.

Jestem głęboko
przekonany, iż autorzy Petycji, wraz z przyjaciółmi i sympatykami
ośrodka nie będą mieli żadnych problemów z zebraniem podpisów 10%
uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy i jeszcze w tym roku
poddaniu się demokratycznej ocenie. Szczerze wątpię jednak w chęć
poddania się takiej demokratycznej ocenie.

ANDRZEJ JAŚKIEWICZ
Komentarze
Taki-tam dnia marca 25 2015 09:41:56
Działalność OKsiT-u jest statutową działalnościa Miasta i Gminy Wleń.W zwiazku z powyższym nie można tej instytucji zlikwidować.Histeryczna atmosfera sprokurowana w tym temacie miała służyć właściwie tylko temu aby nie dopuscic do żadnych zmian w tej instytucji.Jeden fakt muszę jednak podkreślić-Pani Komsta potrafi sie świetnie reklamować. A reklama to dzwignia handlu??????
g dnia marca 25 2015 17:22:09
" niskie płace, brak płatnych nadgodzin, nagród, premii, dodatków motywacyjnych, 13-tej pensji."

ZE CO K....A ?!?!?! Dobrze zrozumialem?!
Nie placicie za dojazdy. Praca macie bezstresowa. I co takiego tam robicie?! Jak wyglada dzien pracy od rana? Terminy jakies gonia? Brygadzista gani za robote? Wdychacie jakies opary od maszyn? Praca grozi wypadkiem bo non stop na drodze w aucie?!
Nie no szał chu....a. Myslalem ze juz wszystko w zyciu widzialem, ale to jest szczyt.
ppplll dnia marca 25 2015 18:00:03
I jeszcze by pensje 13stke by chcieli.. a na co idzie te 300tys..? niech pracownicy ktorzy tam pracują powiedzą ile dostaja na miesiac!! A pani w bibliotece nigdy nie ma bo po rynku chodzi!! szczyt! zwolnic wszystkich tam.!! nie ma to jak czas Pani Lidki!!
drugie dno dnia marca 25 2015 20:05:07
Co oni w tym Ośrodku są jacyś nienormalni? Oni myślą, że zatrudni się dodatkowych pracowników (młodych, z pomysłami itd.), a oni utrzymają swoje ciepłe posadki? Przecież to jest ścinanie gałęzi na której sie siedzi.
Niskie płace? Za taką prace to w ogóle powinna być najniższa krajowa.

Skoro tak im źle i sami twierdzą, że brak im kompetencji to od razu wszystkich wyrzucić i zatrudnić młodą kadrę!!!
Nadgodziny? To chyba jakaś kpina. Tam w godzinach pracy nikt nic nie robi, więc jakim cudem ktoś zostaje po godzinach?
Nagrody, premie, dodatki motywacyjne, 13nastki? Tutaj największą motywacją powinno być groźba zwolnienia tej całej "wesołej gromadki".
miś dnia marca 25 2015 21:50:10
ten cały oksit to działa jak za PRL-u
BURMISTRZYNI dnia marca 27 2015 00:03:08
i musze niestety sie z wami czytelnicy niestety zgodzic... Taka gmina...
DO-g dnia marca 27 2015 11:30:06
Ty sobie łysy zaszkodzisz
zarosniety dnia marca 28 2015 08:15:02
bajki ci sie pomylily
kogo dnia marca 28 2015 18:35:47
czy jak ktoś pracuje jako pracownik kultury to od razu musi uważać, że wszyscy inni kultury nie mają?
ADMINISTRATOR dnia marca 29 2015 13:47:02
PRZYPOMINAM!
WSZYSTKIE KOMENTARZE ZAMIESZCZANE Z "BRAMEK INTERNETOWYCH" BĘDĄ BEZWZGLĘDNIE USUWANE!
Aha? dnia marca 29 2015 16:45:52
Oszuście! Czego boisz się prawdy? Prędzej czy później wasze matactwa i tak zobaczą światło dzienne. Burmistrz trzyma sztamę z oszustami? Taka wasza polityka. Zgnoić i zawsze znajdziecie sposób na dokopanie. Kasujecie, bo boicie się prawdy kłamcy. To wróci do was szybciej, niż myślicie. Na ra.
do aha dnia marca 29 2015 17:28:49
Brawo aha twoje wpisy bola,dlatego szybko znikaja,jak
to sie mowi jak wojujesz od tego zginiesz .
ludek dnia marca 29 2015 18:20:58
nowy nick a problemy psychiczne stare, bo czytać sie nie da, zabrakło leków?
kibic dnia kwietnia 02 2015 07:59:37
dać im miotły,i niech sprzątają ,a tyle lat nic nie robią,a kase biorą i to niezłą
mieszkanka dnia kwietnia 20 2015 20:00:17
Uważam ze to dobre posunięcie zatrudnianie na godz.różnych instruktorów.to co zarabiali dotychczasowi pracownicy na etacie to w to miejsce mamy możliwość zorganizować przeróżne zajęcia np.karate dla dzieci,tańce,zumba,i wiele wiele innych.jak do tej pory trzeba wozić dzieci do jel czy do lwowka a przecież mamy taki budynek.uważam to za b.dobre posunięcie.mgok ma tętnic życiem,sprawiać by dzieci biegły tam po szkole.
Ryszard Tosnowiec dnia stycznia 18 2016 20:07:10
Pani Dyrektor Anna Komsta jest bardzo kompetentną osobą .To prawdziwy a nie pełni doceniany skarb Ziemi Wleńskiej.
Dodaj komentarz
Nick:5 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaGaleria Wlenia i okolic


j23215 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek484 weeks
admin485 weeks
gisia486 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul487 weeks
Maskonp487 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16920620 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.