wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
CHCIAŁBYM PRZEJŚĆ CZYSTĄ ZADBANĄ ULICĄ.
MiejskieChciałbym któregoś dnia wyjść z domu i przejść się czystą, zadbaną ulicą. Pójść na obiad do jednej z kilku restauracji, które działają w mieście. Porozmawiać po drodze z tym czy tamtym, jak się ma jego firma informatyczna i zażartować sobie, że jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia było prowadzenie takiego biznesu mieszkając w małym mieście.

Chciałbym po obiedzie pójść na spacer i obejrzeć tablice. Nie wielkie unijne billboardy informujące o kosztach i wykonawcy – raczej małe, drewniane tabliczki wskazujące przyjezdnym drogę. Ruiny najstarszego zamku w Polsce prosto. Druga co do wielkości zapora w Polsce tędy. Tu pałac, tam kościół. Ścieżka spacerowa w tamtą stronę. Chodziłem tędy nieraz, kiedy jeszcze była zarośnięta. Dziś pełno tu ludzi w każdym wieku. Jedni robią zdjęcia, drudzy biegają, inni po prostu spacerują. Zaczepia mnie jakiś turysta i pyta o koszt życia we Wleniu. Jak to? – dziwię się. Nie czyta pan gazet? Musi pan być z bardzo daleka – wszyscy w tym regionie wiedzą, że to najtańsza gmina w powiecie i jedna z najtańszych w województwie.

Gdy wracam do domu ktoś znów zagaduje mnie i pyta z kim gra dziś Pogoń. Mało mnie interesuje sport, ale idę na mecz bo namówili mnie. A poza tym – mamy jedną z najlepszych drużyn w Polsce, więc aż miło czasem pójść, pobyć wśród ludzi tak pełnych entuzjazmu. Zatrzymuję się na chwilę i rozmawiamy. Wspominamy sobie, jak kilka lat temu pojawiły się tu nowe ławki, na których dzisiaj siedzimy. Wieczorem z kolei idziemy na piwo – świętować prawie pewne zwycięstwo naszych. Wybieramy lokalny browar – najlepszy i najtańszy.

Ludzie wcale się nie zmienili. Dalej narzekają, dalej są pełni zawiści i sensem ich życia są plotki. Nie szkodzi. Plotkują dziś na temat tego, na który projekt najsensowniej jest oddać głos – zbliża się bowiem termin tworzenia budżetu obywatelskiego. Narzekają na radnych, że wiecznie się spierają na spotkaniach rady i ciągle ktoś komuś wchodzi w zdanie. I pomyśleć, że chce im się w to bawić, za 100 zł miesięcznie... Ludzie narzekają też na burmistrza, że tak poobniżał podatki, że zjechało nam się do gminy pełno przedsiębiorców z zewnątrz. Wcale tu nie mieszkają, prowadzą biznesy u siebie, tylko rozliczają się u nas. Fikcyjnie nabijają gminie statystyki. Ale chociaż mamy z tego pieniądze.

Fabryk i wielkich zakładów przemysłowych tu nie ma. Oprócz kilku restauracji, lokalnych sklepików i zakładów fryzjerskich większość do pracy wciąż musi dojeżdżać (choć, po obniżeniu podatków od środków transportu powstały dwie nowe firmy transportowe i jest więcej połączeń). Firmy budowlane mają się nieźle, ale odkąd odnowiono elewacje większości budynków i wszystkie chodniki, zamówień jest zdecydowanie mniej. Młodzi jakoś dają radę, pracując zdalnie, głównie jako informatycy (mają oczywistą przewagę nad konkurencją z większych miast – w końcu lekcje programowania mieli już w podstawówce). A i starszym nie tak źle się żyje – kto zna okolice może dorobić jako przewodnik wycieczek, a kilka osób pomaga w utrzymaniu porządku na rynku i ścieżkach turystycznych. Na wioskach rozwija się głównie agroturystyka, część ludzi żyje z rolnictwa. Dzięki wykorzystaniu środków zewnętrznych i dalekowzrocznej długofalowej polityce udało się przywrócić tej gminie niepowtarzalny klimat. Co jakiś czas urządzane są konwenty fantasy – okolica jest idealna do takich imprez.

Cóż – raj na ziemi to nie jest. Ale mieszka się tu bez porównania lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Jeśli komuś do szczęścia wystarcza proste, zwyczajne życie – nie mógłby znaleźć dla siebie lepszego miejsca niż gmina Wleń.

Tak chciałbym móc powiedzieć za kilka lat.

Jacek Gładysz


Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Pożegnanie ks. Jacka
Pożegnanie ks. Jacka
Pożegnanie ks. Jacka


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16903358 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.