wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
A Twój kandydat na radnego, to gdzie mieszka?
MiejskieGdzie mieszka Twój Radny?

W świetle orzeczeń NSA wcale nie bez znaczenie jest to gdzie mieszka Twój Radny, dlatego przed zgłoszeniem list kandydatów w zbliżających się wyborach warto dokładnie zastanowić się gdzie kto mieszka i gdzie kto nocuje, żeby w trakcie kampanii nie było niespodzianek.

Do precedensowej sprawy w kwestii zamieszkania radnych doszło w ubiegłym roku, w województwie świętokrzyskim.
Rada Miejska jednej z gmin stwierdziła nieważność mandatu jednego ze swoich kolegów, gdyż zdaniem radnych nie zamieszkiwał on na terenie tej gminy. Radny L.Ś. wprawdzie był zameldowany i posiadał nieruchomość na terenie gminy, w której pełnił funkcję radnego, jednak w praktyce mieszkał 5 kilometrów poza terenem tej gminy.

Radny L.Ś. w postępowaniu i w skardze do sądu wykazał, że z racji posiadania dwóch domów i gruntów rolnych jest także podatnikiem podatku rolnego w gminie, w której sprawuje funkcje radnego. Wskazywał, że posiada tam dom i tam pracuje jako leśniczy. W swoich wyjaśnieniach przed Radą największe znaczenie przykładał do faktu meldunku, uważając że będzie to wystarczające do obrony swojego stanowiska, jednak odpowiadając na pytanie Sądu, gdzie mieszka on i jego żona oraz gdzie nocuje odpowiedział, że w miejscowości C.- czyli poza gminą w której pobierał dietę radnego!

Zgodnie z kodeksem wyborczym czynne prawo wyborcze w wyborach do rady gminy ma obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który stale zamieszkuje na obszarze tej gminy, natomiast do rady powiatu i sejmiku województwa ma obywatel polski, który stale zamieszkuje na obszarze, odpowiednio, tego powiatu i województwa.
 
Miejsce zamieszkania precyzuje kodeks cywilny, który w art. 25 mówi, iż miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu, natomiast art. 28 k.c. doprecyzowuje to stwierdzenie mówiąc, że można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

Zgodnie z uzasadnieniem wyroku NSA o miejscu zamieszkania decydują występujące łącznie dwie przesłanki: faktyczne przebywanie w znaczeniu fizycznym w określonej miejscowości i zamiar stałego pobytu. Jeśli jedna z tych przesłanek nie jest spełniona, powoduje to utratę miejsca zamieszkania. Na stałość pobytu w danej miejscowości wskazuje skupienie w niej życiowej aktywności, związanej z pracą czy rodziną. W praktyce powstają trudności zwłaszcza z ustaleniem zamiaru stałego pobytu, bowiem jest to element w dużej mierze subiektywny. Zameldowanie w lokalu jest jedynie czynnością ewidencyjną (materialno-techniczną) i nie ma niewiele wspólnego z zamieszkaniem.

W orzecznictwie wyraźnie podkreśla się, że faktyczne przebywanie w danej miejscowości nie może być rozumiane jedynie jako pobyt wymuszony koniecznością wykonywania w niej swych obowiązków pracowniczych czy zarobkowych, ale musi mieć ono jednocześnie cechy założenia tam ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów. Przebywanie w miejscowości bowiem musi wiązać się ze skupieniem w niej życiowej aktywności, związanej nie tylko z pracą, ale również z rodziną.

Zarówno Rada Miejska w miejscowości W., jak i Sąd pierwszej instancji, oceniając drugą przesłankę decydującą o danym miejscu zamieszkania, tj.: zamiaru przebywania — miał na uwadze (zgodnie z utrwalonym stanowiskiem judykatury), że składnik mentalny animus - nie może być oceniany tylko i wyłącznie na podstawie wewnętrznego przekonania, pozytywnego stosunku emocjonalnego do danej miejscowości, czy wreszcie pewnej deklaracji słownej lub zapewnień. Aby był on wiarygodny musi jeszcze wyrażać się w postaci konkretnych sprawdzalnych zachowań - które będą jego potwierdzeniem.
Nie wystarczy więc w tej mierze jedynie złożenie oświadczenia, czy zapewnień przez zainteresowaną osobę o danym zamiarze. Muszą temu oświadczeniu jeszcze towarzyszyć codzienne czynności faktyczne i prawne, które będą jego wyrazem. Animus musi być więc wystarczająco uzewnętrzniony w postaci określonych zachowań, w szczególności czynności prawnych (administracyjnych, pracowniczych, cywilnoprawnych, rodzinno-prawnych).


Czy zatem wszyscy radni obecnej kadencji sprawują mandat radnego zgodnie z prawem? Czy faktycznie mieszkają na terenie gminy, w której pobierają diety? Czy kandydaci w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików startują we właściwych dla siebie okręgach?

Patrząc na powyższe, utarte dotychczas stereotypy oraz dość jasne orzecznictwo w sprawie sposobu ustalania miejsca zamieszkania zachodzi obawa, iż w ostatnich dniach kampanii do sądów w trybie wyborczym będą wpływać skargi na „niewłaściwe miejsce zamieszkania” kandydata na radnego. Głosy sprzeciwu wobec niektórych jeszcze nieoficjalnych kandydatur słychać tak we Wleniu jak i we Lwówku Śląskim.

Marek Dral, Lwówecki.infoStatystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Zawody Sportowo-Pożarnicze
Zawody Sportowo-Pożarnicze
Zawody Sportowo-Pożarnicze


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia487 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16932698 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.