wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
KANAŁ Z FINANSOWANIEM KANALIZACJI!
Miejskie
Mimo, że od ponad dwóch miesięcy trwają prace przy budowie kanalizacji prawobrzeżnej części Wlenia i Dolnej Bystrzycy. Dopiero na poniedziałkowej sesji Rada Miasta podjęła decyzję o wpisaniu inwestycji do budżetu i zaciągnięciu kredytu na finansowanie prac.8
 Wygląda na to, że gmina prowadziła prace niezgodnie z obowiązującym prawem oraz bez zabezpieczenia środków finansowych na jej realizację.

Co będzie jeżeli radni nie zgodzą się na zaciągnięcie przez gminę kredytu?
- Pytał na posiedzeniu komisji poprzedzającej sesję radny Marek Koczarski. Czy to n8ie jest naruszenie dyscypliny finansów publicznych?

Żadne kwoty jeszcze nie były poniesione poza dokumentacją  która była przyjęta w 2009 roku i to jest jedyny wydatek (…). -Odpowiadała radnemu skarbnik Maria Gierczyk. - Po za tym  burmistrz informował radnych „Czy robimy tą inwestycję czy nie”

Burmistrz Mościcki – rozmawialiśmy o tym (…)

Radny Marek Koczarski – tak, ale to były luźne rozmowy!

Wygląda na to, że na podstawie „luźnych rozmów” , „No to robimy tą inwestycję czy nie?” Burmistrz Bogdan Mościcki bez formalnej zgody rady zaciągną zobowiązania finansowe na około dwa i pół miliona złotych!


Poza Markiem Koczarskim radni nie byli w stanie wyrazić żadnego osądu ani co do sposobu podejmowania decyzji w sprawie budowy kanalizacji ani jej celowości. W punkcie obrad Komisji Budżetu i Finansów analiza i wydanie opinii w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego (na sfinansowanie inwestycji) na sali zapanowała grobowa cisza.

Po obradach komisji głosowanie na sesji rady miasta w sprawie zaciągnięcia kredytu tradycyjnie było jedynie formalnością.

Pozostaje jednak pytanie. Kto zapłaciłby za wykonane już prace gdyby rada nie wyraziła zgody na zaciągnięcie kredytu?

Andrzej Jaśkiewicz


Komentarze
Mieszkaniec Gminy dnia lipca 30 2014 22:55:54
Czysta Paranoja.
Przez osiem lat siedzenia na stołku burmistrz.
Mościcki zaciąga kolejny kredyt.
Zadłużenie Gminy sięgnęło Zenitu.
Ile z kolejnego kredytu zostanie przeżartych pieniędzy, a ile pozostanie na realizacje rozpoczętej inwestycji?
Mam wrażenie ,że od ośmiuset lat Gmina Wleń po raz pierwszy została doprowadzona na skraj bankructwa.
Panowie Radni.
Jaki zgotowaliście los swoim dzieciom.
Panowie Radni.
Jaki zgotowaliście los mieszkańcom Gminy.
To nie kto inny jak Oni musza oddać miliony kredytów.
hahahah dnia lipca 30 2014 22:58:25
co by był gdyby... wolne żarty - ta rada w obecnym składzie tylko przytakuje burmistrzowi. nie było nawet opcji, że kredyt nie zostanie zaciągniety

Poza Markiem Koczarskim radni nie byli w stanie wyrazić żadnego sądu ani co do sposobu podejmowania decyzji w sprawie budowy kanalizacji ani jej celowości.


trzeba sie zastanowić czy poza wyciaganiem ręki po kase ta rada w ogóle jest w stanie wyrazić cokolwiek - o własnym zdaniu na jakikolwiek temat można tylko pomażyc
hahahah dnia lipca 30 2014 22:59:33
pomarzyć*
Burmistrzyni dnia lipca 30 2014 23:58:21
A gdzie sa dotacje z UE na te cele? Co znowu nie wiemy jak szukac?
mimi dnia lipca 31 2014 07:34:16
Dokładnie, od 2004 r. nie robi sie takich inwestycji tylko z pieniędzy gminy! Czy sekretarz znów źle napisał wniosek, a może w ogóle nie próbował? Po co - lepiej zgniłe jabłko zostawić następcom
Jan Łobocki dnia lipca 31 2014 08:14:48
Gdy człowiek czyta taki artykuł to w pewnym momencie zadaje sobie pytanie. Czy naprawdę nasza cała Rada Miasta i Gminy to radni/ne którym można wcisnąć wszystko aby podnieśli rękę do góry nie zastanawiając się nad następstwami?
Dla otrzeźwienia proponuje zapoznać się z dokumentacją jaka została sporządzona po kontroli we Wleniu przez RIO z Wrocławiu z datą 1 lipca 2014 znak WK.60/136/K-16/14.
W 15 punktach wytknięto wszelkie nieprawidłowości odnośnie prowadzenia finansów w tym w punkcie 12 opisują
"Zaciąganie zobowiązań z tytułu kredytów na pokrycie występujących w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu w granicach kwot i terminów spłaty określonych w uchwałach przez Rade Miasta i Gminy Wleń"!!!!!!
Oczywiście cała Rada w tym komisja rewizyjna,finansów jest odmiennego zdania bo udzielają absolutorium burmistrzowi bez najmniejszego zająknięcia się. Jest pewien problem w tej radzie "Dokumenty jakie otrzymują radni/ne należy czytać ze zrozumieniem przed posiedzeniem komisji aby być dokładnie przygotowanym do udziału w dyskusji w trakcie sesji"
Cała Rada, przepraszam za wyjątkiem Pana Maka Koczarskiego przynosi mi wstyd jako mieszkańcowi Wlenia za bierną postawę w tak ważnych kwestiach jak finanse publiczne . To wszyscy mieszkańcy gminy będą spłacać zaciągnięte kredyty.
Jak długo burmistrz Mościcki i skarbnik będą nam wciskać takie banialuki.
"Żadne kwoty jeszcze nie były poniesione poza dokumentacją która była przyjęta w 2009 roku i to jest jedyny wydatek (r30;)". Niech się pani określi czy gmina poniosła koszty czy NIE!!!!!!
Ja twierdzę ,że TAK.
kolega innego kolegi dnia lipca 31 2014 17:30:23
Za obecny stan gminy odpowiadają tak samo radni. Może gdyby nie przytakiwali cały czas burmistrzowi, to ten musiałby w końcu ruszyć głową i sie zmoblizować do działania. A tak to droga na skróty - kolejny kredyt i oby do końca kadencji. W sumie to jestem bardzo ciekawy, co by zrobił burmistrz, gdyby jednak nie dostał zielonego światełka na kolejny kredyt. Może by w końcu spad ze stołka (czego z całego serca mu życze).
~ dnia lipca 31 2014 19:13:15
Przecież qrna na jesieni wybory. Można zmienić i radnych i Burmistrza. Można... trzeba:).
STE=KRA dnia lipca 31 2014 20:15:38
PANIE MARKU !!! PANIE RADNY MARKU!!!
obcy dnia lipca 31 2014 20:27:36
do jesieni to jeszcze nie jeden kredyt zdążą zaciągnąć
Mieszkaniec Gminy dnia lipca 31 2014 20:58:07
Zaciągniecie kolejnego kredytu jest dowodem na totalna nieudolność zarządzania Gminą Wleń przez burmistrza , sekretarza i panią skarbnik.
Nie byłem na sesji i nie znam szczegółów i celu na jaki został zaciągnięty kolejny kredyt.
Jeżeli jest to kredyt tylko na kanalizację wsi Bystrzyca to nasza rola w tym abyśmy przypilnowali wydatkowania tegoż kredytu.
Współczuję tym wszystkim mieszkańcom którzy w poprzednich wyborach dali się zwieść kłamliwej kampanii wyborczej i zagłosowali na obecnego burmistrza i Radnych
Czy w dniu dzisiejszym kochani mieszkańcy widzicie, do czego prowadzi nieodpowiedzialność obecnej ekipy zarządzającej Gminą.
Gmina w dniu dzisiejszym stoi na krawędzi bankructwa.
Nie jestem prawnikiem, ale nie wiem czy sposób zaciągnięcia kolejnego kredytu i prowadzenia finansów Gminy nie kwalifikuje się do złożenia doniesienia do prokuratury.
Jako mieszkaniec Gminy Wleń brzydzę się Radnymi ,którzy wyrażają zgodę na kolejny kredyt.
Panie i Panowie Radni gdzie jest wasza tożsamość.
Codziennie rano gdy patrzycie na siebie w lustrze nie wstyd wam przed samym sobą?
Bo to ,że mieszkańców Gminy swoich wyborców macie gdzieś to daliście dowód dużo wcześniej głosując za tym aby żaden mieszkaniec Gminy nie mógł zadać pytania na sesji.
Czy za około trzy miesiące ponownie przyjdziecie do nas prosić o ponowny wybór do Rady Gminy?
Wlenicz dnia lipca 31 2014 21:50:11
Przede wszystkim TĘ inwestycję. Każdy debil, który tego nie wie powinien się trzymać z dala od stołków publicznych.
do Mieszkaniec Gminy dnia lipca 31 2014 22:11:13
Nie bój się, radni byli na sesji i też pewnie nie znają szczegółów i celu na jaki został zaciągnięty kolejny kredyt - w końcu chodzi tylko o to, żeby w odpowiednim momencie podnieść ręke. Piszę to trochę żartobliwie, ale nie zdziwiłbym się gdyby rzeczywiście były takie przypadki.

A tak przy okazji, czy mieszkańcy prawobrzeżnej części Wlenia chcieli tą kanalizację? Konsultował ktoś to z nimi? Bo wydaje mi się, że to jest robione tylko po to, żeby Mościcki mógł powiedzieć, że za jego kadencji wybudowano świetlice, wyremontowano ratusz, zrobiono kanalizacje itd., a to, że zaciągnięto na to kilka kredytów już nie jest zbytnio ważne.
Mieszkaniec Gminy dnia sierpnia 01 2014 01:38:42
Jeśli nie wiedzieli na jaka inwestycje zaciągają kredyt ,może bali się o swoje diety, które pobierają co miesiąc .
Może na te diety zabrakło pieniędzy i zgodnym chórem podnieśli łapki do góry.
A tak przy okazji mam pytanie do radnego Bystrzycy.
Czy ta kanalizacja dotyczy całej Bystrzycy?
Bo jeśli nie to na czapkę komu potrzebna połowiczna kanalizacja wsi!!!
Przypomina mi to czasy komuny.
Robimy coś, bierzemy przy okazji kredyt , który przeznaczymy na inne cele, a główna inwestycja poczeka.
xxx dnia sierpnia 01 2014 01:46:08
trwają prace przy budowie kanalizacji prawobrzeżnej części Wlenia i Dolnej Bystrzycy
edek dnia sierpnia 01 2014 04:32:22
Przeciez jest napisane , ze dopiero podjeto decyzje o zacignieciu , wiec nikt jeszcze nie wzial kredytu. Najbardziej powinien bac sie wykonawca , bo nie jest pewne , ze kredyt bedzie udzielony jezeli sa braki formalne.
No chyba , ze Burmistrz wezmie w Povidencie , wtedy uciekajcie z tej gminy. :-)
Miły dnia sierpnia 01 2014 11:39:30
A ja odpowiem na takie pytania. Kanalizacja musi byc zrobiona, gdyż do konca roku jezeli nie zostaną skanalizowane obszary miejskie beda kary.Wiec nie piszcie czy oni chcieli czy nie, musi byc skanalizowane bo takie sa przepisy ochrony srodowiska itd. Wiec jak nie ma odpowiedniego dofinansowania trzeba wziasc kredyt.A czemu Bystrzyca w czesci skanalizowana, poniewaz jak sie przeciagnie kanalizacje przez te kilka kilometrów do Bystrzycy w nastepnych latach bedzie mniej kosztów skanalizowac całą, a nie zaciagac duzo wiekszy kreyt. Prosze troszke pomyslec,bo tylko tutaj krytyka pada z ust ludzi nie wiedzacych wszystkiego od poczatku do konca. Zamek tez mogli zrobic od razu, ale sa pewne etapy, jest jakis budzet, kredyty i ciagnie sie latami,tak to juz funkcjonuje. A dzisiaj zapewne tez zawyje syrena o 17.00 i wielu napisze gdzie straz pojechala, troche myslenia prosze wlaczyc
Wlenianka dnia sierpnia 01 2014 13:38:26
Radnych trzeba obudzić ,bo widocznie chcą przespać ostatni kwartał swojej ciężkiej pracy ,,pod koniec roku się przebudzą i poproszą o podpisy ,aby dalej mogli brać diety ,,,cóż widocznie to już tak jest ,że pieniądze rządzą ,,,A biedny Wleń podupadnie jeszcze bardziej ...
~ dnia sierpnia 01 2014 21:05:51
Zamek tez mogli zrobic od razu, ale sa pewne etapy, jest jakis budzet, kredyty i ciagnie sie latami,tak to juz funkcjonuje
. Tak to się dokładnie kręci. Czas właśnie te etapy,które ciągną się już faktycznie latami definitywnie zamknąć.
do Miły dnia sierpnia 01 2014 21:55:46
Zaciąganie kolejnego kredytu nie wynika z konieczności "bo będą kary jak sie nie zrobi", tylko ze złego gospodarowania budżetem gminy. Co to za radni skoro nawet nie potrafią się wypowiedzieć na tak ważne tematy. Na te sesje powinni przychodzić przygotowani, tak aby móc zabrać głos w temacie, a nie tylko podonoszenie ręki, bo sprzeciw trzeba będzie jakoś uzasadnić. Dziwie się, ze tym ludziom nie jest wstyd. Równie dobrze, radnym może być mój kilkuletni syn - wystarczy mu powiedzieć, żeby robił to co inni i żeby we właściwym momencie podniósł ręke. Tak to niestety wygląda.
Mieszkaniec Gminy do miły dnia sierpnia 02 2014 01:27:08
Kochany kolego już kilka lat obowiązuję nas program KPOŚK
I nie wprowadzaj w błąd , że radni musieli.

Polska przystępując do Unii Europejskiej zobowiązała się do wypełnienia wymogów dyrektywy Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 roku dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (Dz. Urz. WE L 135 z 30.05.1991 r., str. 40-52, z późn. zm.; Dz. Urz. WE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 002, str. 26) zgodnie z określonymi w negocjacjach i zapisanymi w Traktacie Akcesyjnym terminami i okresami przejściowymi. W rozmowach przedakcesyjnych wynegocjowane zostały bowiem dostosowawcze okresy przejściowe na wprowadzenie przepisów ww. dyrektywy do końca 2015 r.

KPOŚK (krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych) zatwierdzony został przez Rząd RP w dniu 16 grudnia 2003 r.
Wszyscy burmistrzowie Polskich Gmin o tym wiedzieli i realizowali programy kanalizacji Swoich Gmin i już dawno wdrożyły i zrealizowały kanalizacje swoich Gmin.
Tylko nasz burmistrz zamiast realizować zalecenia unijne i pozyskiwać środki finansowe na kanalizacje Gminy wolał budować świetlice tylko po to aby wygrać wybory i rocznie otrzymać ponad sto tysięcy pensji.
A w tej chwili wielki płacz i lament.
Gmina zadłużona po same uszy , kanalizacja gminy nie wykonana, a ponadto od 2015 przyjdzie nam płacić kary za nie spełnienie wymogów dyrektywy unijnej.
Panie burmistrzu sekretarzu i pani przewodnicząca Rady Gminy do czego doprowadziła wasza nieodpowiedzialność Gminę Wleń?
To wy jesteście odpowiedzialni za apokaliptyczny stan istnienia Gminy Wleń.
I moim osobistym zdaniem prokurator powinien dobrać się wam do dr30;
I oby tak się stało.
mimi dnia sierpnia 02 2014 07:49:46
Ma rację Mieszkaniec gminy - skoro od dawna było wiadomo, że wisi nad nami ta kanalizacja, to był czas, by napisać wniosek o dofinansowanie, a nie na ostatnią chwilę brać kredyt. Wśród radnych mam znajomych - jestem zażenowana ich postawą i dyletanctwem. I tym, że udzielili absolutorium takiemu beznadziejnemu gospodarzowi.
~ dnia sierpnia 03 2014 23:01:29
po co kanalizacja skoro u was od dawna kanał
żabka dnia sierpnia 22 2014 22:32:32
skoro robią kanalizację do Bystrzycy to może przy okazji pociągną metro..... co im szkodzi kopać trochę głębiej przynajmniej mieszkańcy mieliby czym dostać się do Wlenia,bo spłynąć gównem to nie bardzo ....ok.....
Dodaj komentarz
Nick:5 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Jubileusz - Rynek
Jubileusz - Rynek
Jubileusz - rynek


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16903548 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.