wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
MEDIALNA GORĄCZKA ZŁOTA!
MiejskieOd kilku dni trwa medialna gorączka złota. Stało się tak za sprawą spółki Amarante Investments z Krakowa, która złożyła w ministerstwie środowiska wniosek o wydanie koncesji na poszukiwanie złota w rejonie Lubania i Wlenia.

 Nic tak nie rozpala wyobraźni  jak blask tego szlachetnego kruszcu. Dr hab. Stanisław Mikulski, sekretarz naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego mówi o niewielkich złożach w których może znajdować się po kilkadziesiąt maksymalnie kilkaset kilogramów złota. W niektórych mediach wielkość ta urosła do setek ton ukrytych pod skałami Wietrznika w Radomicach.

Prawdą jest, że złoto w okolicach Wlenia wydobywano już od średniowiecza. W latach 1470 – 1680  złoto wydobywano w Przeździedzy. Pozostałości z tych złóż można do dzisiaj wypłukać z piasku niesinego przez wody niewielkiego potoku przepływającego w pobliży nieczynnych już kamieniołomów. Ciekawostką jest, że w trakcie prac archeologicznych w 1988 roku na terenie Wlenia odkryto nietypowy szyb o głębokości ponad pięciu metrów wykonany z ustawionych jedna na drugiej beczek który prawdopodobnie również służył do eksploatacji złotonośnego piasku.

Pod koniec dziewiętnastego i na początku dwudziestego wieku w wyniku prac poszukiwawczych stwierdzono występowanie kilku żył kruszcowych w pobliży Nielestna i Radomic. W latach 1922 - 1933 ze sztolni Wilhelm, Cecylia, August i Max Aredn wydobyto ponad 115 tys ton rudy surowej zawierającej 3.303,4 grama złota i 10 tys ton koncentratu zawierającego 640 gram złota. Na początku lat trzydziestych eksploatacji zaniechano ze względu na niską opłacalność. Po drugiej wojnie światowej Rosjanie korzystając z map geologicznych przejętych od Niemców w latach 1949  - 1951 wydobywali w tych samych okolicach rudę uranu.

 Powtórnie o złocie stało się głośno pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, gdy kilku mieszkańców Wlenia na nowo „odkryło” złotonośny piasek w okolicznych potokach. Powstały wówczas chałupnicze instalacje na żwirowni w Rakowicach, jednak ilość kruszcu była zbyt mała aby jego przemysłowe pozyskiwanie było opłacalne.

Złotem w okolicach Radomic i jego eksploatacją interesował się kilka lat temu jeden z międzynarodowych koncernów. Jednak mimo posiadanej koncesji nie podjął prac poszukiwawczych. Czy podejmą je amerykanie ze spółki Amarante Investments? Być może. Bo zasoby Radomic wbrew pozorom do najbogatszych nie należą. Ale nawet od odkrycia złóż do ich wydobycia droga jeszcze daleka, chociaż mimo pewnych ograniczeń jak czytamy w opracowaniu Państwowego Instytutu Geologicznego możliwa:
„ Pewnym ograniczeniem w zakresie prospekcji mogą być uwarunkowania
środowiskowe w obszarach objętych programem Natura 2000. Jednak ważnym jest fakt, że żyły złotonośne zajmują niewielki obszar i z reguły są eksploatowane wyrobiskami
podziemnymi, dlatego eksploatacja nie wymaga dużych powierzchni dla obszarów górniczych”Komentarze
czarnyroman dnia marca 18 2014 07:38:35
Złoto - magnes na turystów (czytaj "Złoty Szlak")!
czarnyroman dnia marca 18 2014 07:44:54
Czytaj dalej - "Gorączka złota" - impreza plenerowa, płukanie złota w Złotym Strumieniu w Bystrzycy, w warunkach naturalnych, w miejscu historycznym.
czarnyroman dnia marca 18 2014 07:48:33
Czytaj dalej - "Nowiny Jeleniogórskie" - jak z autora zrobić pazernego głupka?
czarnyroman dnia marca 18 2014 07:55:10
Nie czytaj :
http://czarnyroman.wix.com/turystykaglupcze
Administratora strony poproszę o uruchomienie linku, dziękuję.
PAWEL dnia marca 24 2014 22:43:33
PODOBA MI SIE POMYSL ZLOTY SZLAK.BRAWO ROMAN
zatdsdsqp dnia maja 30 2014 13:42:08
1hDJZ8 <a ***="http://achfkjfcffva.com/">achfkjfcffva</a>, bqynhzsialbp, [link=http://asrqbrxibkof.com/]asrqbrxibkof[/link], http://uwpdhhhinbpq.com/
Pryffkoh dnia czerwca 05 2014 15:13:28
yar free credit scores from all three bureaus
Dodaj komentarz
Nick:3 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Samochód strażacki
Samochód strażacki
Samochód strażacki


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16906420 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.