wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Burmistrz uchyla się od odpowiedzi na pytanie o stan finansowy KZOM.
MiejskieKilkanaście dni temu na wleninfo zamieściłem filmik pokazujący do czego doprowadziła niekompetencja w zarządzaniu Zakładem Komunalnym. Walące się budynki, sterty śmieci i gruzu,  brud i niechlujstwo. Wówczas publikację usiłował powstrzymać były pracownik zakładu, a jednocześnie radny gminy Stanisław Kwolik.
 
Dzisiaj burmistrz Bogdan Mościcki uchyla się od odpowiedzi na pytanie o stan finansowy KZOM. Co przed mieszkańcami próbuje ukryć Mościcki? Dlaczego w przeddzień podjęcia uchwały o likwidacji Zakładu Komunalnego burmistrz boi się opublikować dane o zadłużeniu Zakładu?
  

O nadchodzącym bankructwie KZOM pisałem wielokrotnie. W związku z katastrofalną sytuacją finansową 31 stycznia 2014r. zadałem burmistrzowi w formie pisemnej pytania odnośnie zadłużenia Zakładu Komunalnego. W piśmie datowanym na dzień 12 lutego 2014r. otrzymałem odpowiedź w której Bogdan Mościcki  informuje mnie, że wystąpił z prośbą do  KZOM o opracowanie informacji (do dnia 19.02.2014r.) postawionych przeze mnie pytań. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż takie same pytania skierowałem do dyrektora Zakładu Komunalnego Pana Zdzisława Kostki. O dziwo pełną i wyczerpującą odpowiedź otrzymałem już 11 lutego 2014 r.Trudno to nazwać inaczej jak kompromitacją Burmistrza Bogdana Mościckiego.
 
Jak bardzo dla władz gminy są to niewygodne informacje może świadczyć fakt, że na sesję rady miasta na której ma zostać podjęta uchwała likwidująca Komunalny Zakład Obsługi Mieszkańców burmistrz Bogdan Mościcki przedstawia radnym dane z 2012 roku! (w dodatku niekompletne) chociaż sprawozdanie finansowe z działalności zakładu za ubiegły rok powinno leżeć na jego biurku już od 31 stycznia.

 
 
Trudno się temu dziwić jeżeli na koniec kadencji obecnych władz i wdrożeniu słynnego programu naprawczego dyrektora KZOM Zdzisława Kostki:  „Po przeanalizowaniu sytuacji finansowej oraz zasobów Zakładu należy   stwierdzić trudno mówić o naprawianiu ponieważ nie można stwierdzić, że coś zostało zepsute”

Zadłużenie Komunalnego Zakłady  Obsługi Mieszkańców na dzień 31 grudnia 2013 roku wyniosło gigantyczną  kwotę półtora miliona złotych!!!!! (DOKŁADNIE 1 559 054,85 zł)


W tym zadłużenie zakładu względem wspólnot mieszkaniowych – 30 tys złotych, niezapłacony ZUS za pracowników za miesiąc październik i listopad kolejne ok. 30 tysięcy złotych. Niezapłacone w terminie faktury ponad 200 tysięcy złotych. Ponad 300 tysięcy złotych to zobowiązania niewymagalne. Dosłownie utopiona przez gminę pożyczka w wysokości 250 tysięcy złotych i prawie 700 tysięcy zaległości podatkowych dopełniają obraz zapaści w jakiej znalazł się zakład.

 O likwidacji KZOM było wiadomo od wielu miesięcy. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych wszelkie zobowiązania likwidowanego zakładu przejmie gmina Wleń. Jak się okazuje w budżecie gminy uchwalonym niespełna dwa miesiące wcześniej nie zabezpieczono na ten cel żadnych środków! Teraz albo gmina zaciągnie kolejny kredyt albo pokryje zadłużenie KZOM z pieniędzy których później zabraknie  na niezbędne mieszkańcom  inwestycje np. w sieć wodno – kanalizacyjną.

Kto odpowiada za te kosztujące mieszkańców setki tysięcy złotych niedbalstwo?
Bogdan Mościcki w uzasadnieniu do projektu uchwały likwidacyjnej KZOM pisze
Brak działań w kierunku zmiany zarządzania i zmian organizacyjnych w zakładzie w celu zmniejszenia kosztów w realizacji zadań statutowych sprawiają, że podjecie uchwały jest uzasadnione”

Nieczęsto zdarza się, by osoba odpowiedzialna za doprowadzenie do  gigantycznych zaniedbań wprost przyznawała się do złego zarządzania powierzonym majątkiem
.


Niestety odnoszę wrażenie, że to nie urzędnicy, nie radni ale tylko ja jestem zainteresowany tym co dzieje się z naszymi podatkami.

                                                            ANDRZEJ JAŚKIEWICZ
Komentarze
Zainteresowany dnia lutego 23 2014 22:41:29
Trochę szkoda, że mieszkańcy podczas wyborów kierują się... sam nie wiem czym, zamiast patrzeć na ręce władzy przez okres kadencji i wyciągać wnioski. Niesprawiedliwe, że za to co zrobili z KZOM (upadłość i długi) oni nie poniosą odpowiedzialności (a pieniążki wzięli), jedynie przez wybory można odpłacić się za to jak Wleń wygląda- patrz film o komunalce. Normalny człowiek jak pożyczy pieniądze to musi oddać, ale nie Burmistrz czy dyrektor KZOM, bo to nie ich, tylko nasze i my będziemy musieli za to zapłacić, a z ich pensyjek nic nie ubędzie... ale zaraz, przecież rada ustala wysokość wypłaty Burmistrza, nie mogli by jej zmniejszyć? Ale do tego trzeba mieć jaja... Jutro jest sesja radniusie
podatnik dnia lutego 24 2014 09:16:19
Wybrani zostali radni, którzy nie potrafią nic zrobić. Boja się odezwać, bo większość z nich ( oprócz tych nielicznych..) NIE WIE CO MA MÓWIĆ, a to braki wynikające z różnych przyczyn ( edukacyjnych też..........). szkoda. Podobnie jak Zainteresowany: tu trzeba mieć jaja, ale nikt ich nie posiada w tej gminie. Artykuł o zadłużeniu zwala z nóg. Ciekawe na kim się odbije. Oświata? Tak, tak będzie najprościej. Ale co tam. Grunt że świetlice powstają. Koszmar jakiś. Brak słów. Tylko TVN.
Jan Łobocki dnia lutego 24 2014 09:20:30
Panie Andrzeju powyższy artykuł obnażył z szat burmistrza i zarazem najbardziej pracowitego dyrektora zakładu budżetowego. O radnych z komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Bezpieczeństwa lepiej nic nie mówić bo sami sobie wystawili świadectwo z jaką zaciętością i walecznością działali dla dobra gminy. Wiele słów chciałoby się powiedzieć w kierunku kilku osób, które zrujnowały KZOM.
Myślę że czas najwyższy ponownie zawiadomić organy ścigania o celowym działaniu na szkodę gminy Wleń przez konkretne osoby a jednocześnie braku nadzoru nad prawidłowym zarządzaniem mieniem gminnym.
Co do przekazania wodociągów i kanalizacji z gminy Wleń dla Izery Sp. z.o.o. to nie znajduje żadnego wytłumaczenia w tym działaniu. Co najśmieszniejsze to nasi radni pod koniec 2013r. przegłosowali podwyżkę wody wiedząc że te pieniądze nie będą w kasie wleńskiej!!!!!!!!TO JEST ABSURD!!!!!!!!!!!!
koko dnia lutego 24 2014 10:31:48
wybraliście to macie
Taki-tam dnia lutego 24 2014 10:51:20
Uchylanie się od wszelkich form odpowiedzialności za konsekwencje SWOJEGO działania to sposób na ZŁOTE ŻYCIE.Demokracja to odpowiedzialność -ale świadomość tego jeszcze nie dotarła do obecnych radnych .Zamiast narzucić burmistrzowi odpowiednie zadania/DO CZEGO ZGODNIE Z PRAWEM SĄ POWOŁANI/stali się JEGO LOKAJAMI.Efekty są widoczne.Czy to jest żałosne-nie to jest PRZERAŻAJĄCE! Nawet w tak zwanej KOMUNIE obywatel brzmiało dumnie!
czarnyroman dnia lutego 24 2014 13:13:58
Co to znaczy, że długów KZOM nie uwzględniono w budżecie na rok 2014?
To znaczy, że budżet sfałszowano r11; gdzie była Rada, co stanowi Ustawa o Samorządach, i gdzie są organa ścigania?
Nie wmawiajcie mi, że jako mieszkaniec będę spłacał długi KZOM.
Nie wmawiajcie mi, że to moja wina, ani, że to wina mieszkańców, bo takiego gospodarza wybraliśmy. Ci , którzy na niego głosowali odpowiadają tylko za to, że zajął to stanowisko.
Za to co robi i nie robi dla gminy odpowiada on i jego przyboczny Radny Powiatu.
Na tym portalu wmawia się mieszkańcom, że sami są sobie winni i jedynym lekarstwem są wybory za następne lata oszustw.
G.. prawda r11; są środki prawne, ustawowe i demokratyczne r11; i musimy sięgnąć po nie sami, bo ani powiat ani województwo nie pomoże r11; dla nich rwybraniecr1; jest świętą krową bez żadnej odpowiedzialności, oni też byli rwybranir1;. Prasa też nie pomoże, bo służy do zwalczania opozycji, wiem to po sobie! Obywatel nie ma prawa głosu, można z niego zrobić pazernego głupka, zniszczyć.
Kadencja jego i przybocznego zakończyła się, kiedy wyłączyli C.O. na początku sezonu grzewczego od tego czasu ich wyczyny i to czego nie robią, firmuje Rada r11; fałszerstwa też. Może tam trzeba upatrywać przyczyn i win, bo skutki znamy na własnej skórze.
Informacja publiczna w tym o budżecie i środkach jest w Gminie Wleń publiczną tajemnicą.
To sprzyja fałszerstwom i machlojkom. Zakaz zadawania pytań działa!
W gminach ościennych wszelkie informacje dotyczące budżetu i wydatków publicznych są konsultowane z mieszkańcami r11; są publikowane wcześniej w Internecie na ich stronach, sprawdźcie! W naszej gminie trzeba składać wnioski i te traktuje się per noga, można się wykpić albo udać głupa, albo nasłać prasę na pytającego.
I tu ulęgło mi się w głowie pytanie:
Dlaczego w demokratycznym i praworządnym kraju Gargargamel zadawał pytania o finanse ANONIMOWO? Przecież wszystko jest jawne i legalne a obywatel ma prawo wiedzieć r11; a może nie?
Burmistrz uchyla się nie tylko od odpowiedzi - on uchyla się od odpowiedzialności.
autor - Roman Wysocki
Jan Łobocki dnia lutego 24 2014 17:25:33
Dzisiejsza sesja ukazała jak bardzo naszej Radzie zależy na konkretnych informacjach, gdzie sprawa dotyczy finansów gminnych czyli pieniędzy nas wszystkich. Jeśli zarządzający zakładem budżetowym doprowadził do zadłużenia a sprawujący nadzór (burmistrz)nad zakładem i skarbnik nie są w stanie wskazać skąd wezmą pieniądze na spłatę zadłużenia i dlaczego to powstało to nasuwa się pytanie.
Czy naprawdę wszystkie osoby zasiadające w Radzie nie mają odwagi się zapytać dlaczego? czy jest to im całkowicie obojętne???
Panie Romanie we Wleniu obywatel, który "kuma bazę" jest traktowany jak intruz, oszołom. Mam nadzieję,że pisma zaadresowane do organów ścigania w końcu przyniosą efekt i ukażą całą prawdę o zarządzaniu mieniem gminnym.
. dnia lutego 24 2014 18:33:50
"...Mam nadzieję,że pisma zaadresowane do organów ścigania w końcu przyniosą efekt i ukarzą całą prawdę o zarządzaniu mieniem gminnym.
Już nie tacy tu byli,referendum obiecywali,ten teges, i w ogóle.I co? Doopa w kratkę z tego wyszła. A szkoda.
ale yaya dnia lutego 24 2014 22:45:08
Jakie organy ścigania,odznaczenia będą za zasługi w rozwój,pomyślność i dostatek Wlenia na 800-lecie [coś mi to przypomina czyżby we Wleniu czas się cofnął?]Już widzę te piersi "zasłużonych"wypięte do orderów.
zrozpaczona dnia lutego 25 2014 11:39:22
NO I MAMY SWOJĄ UKRAINĘ-BEZKARNOŚĆ -GŁUPOTA i to wszystko za naszym przyzwoleniem.Boże zacznij grzmeieć.
Bob Budowniczy dnia lutego 26 2014 03:24:31
W normalnym cywilizowanym kraju osoba B.Mościckiego byłaby już......cytując słowa Bogusia Lindy z filmu PSY....Jakiż smutny los przypadł Naszej gminie za kadencji w/w.....a fakt że pozwalaliśmy na to przez tyle lat, zamiast solidarnie pozbawić go stanowiska...świadczy tylko o nas. Nawet jego poplecznicy załamują ręce.
Mieszkaniec Gminy dnia marca 01 2014 21:44:48
Czy my mieszkańcy Gminy mamy kwalifikacje do osądu przebiegu upadku Zakładu?
Czy nie jest to sprawa prokuratury?
niki dnia marca 03 2014 10:14:08
Jaki pan taki kram. Tylko w tym przypadku odwrotnie.;-)
Dodaj komentarz
Nick:3 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Halówka Wleń
Halówka Wleń
HalówkaWleń


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16936345 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.