wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnie



Kliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
PARK MIEJSKI WE WLENIU.
MiejskieZapewne niewiele osób wie, że w miejscu skrzyżowania obwodnicy z ulicą Kościuszki, trzydzieści lat temu funkcjonował park miejski. Jeszcze przed wojną znajdował się tu niewielki skwerek z alejkami i klombami. Jedna ze ścieżek wzdłuż Bobru prowadziła do przystani wodnej, gdzie po wypożyczeniu łódki można było popływać po zalewie utworzonym przez jaz młyna Andera.

 Po wojnie w połowie lat pięćdziesiątych skwerek przekształcono w park miejski. Cały teren ogrodzono, w zasadzie nie zmieniając układu przestrzennego. Jedynie w jego centralnej części na wprost bramy wejściowej wybudowano „Salę”. Była to właściwie drewniana wiata w której  w niemal każdą sobotę i niedzielę urządzano potańcówki.

W 1966 roku na końcu jednej z alejek  z inicjatywy ZBOWID - u ustawiono „Pomnik”.  W tym miejscu  aż do końca lat siedemdziesiątych odbywały się uroczystości z udziałem ówczesnych władz, kombatantów i mieszkańców poświęcone zakończeniu drugiej wojny światowej. Park był jednak przede wszystkim miejscem zabaw, rozrywki i odpoczynku. Na największym obok „Sali” trawniku regularnie odbywały się mecze piłki nożnej i rozgrywki „palanta”. Od maja aż do jesieni urządzano tu festyny na których  bawili się mieszkańcy Wlenia i okolicznych wiosek. Napoje chłodzące zapewniała rozlewnia oranżady miejscowego GS -u, którą sprzedawano wprost z przyczepy a pobliska „winiarnia” dostarczała innego kultowego trunku.

W 1977 roku przechodząca przez miasto fala powodziowa kompletnie zdemolowała skwer. Nurt wody poprzewracał drzewa i zniszczył krzewy. Trawniki i alejki pokryły się warstwą żwiru. Na początku lat osiemdziesiątych rozpoczęto budowę obwodnicy. Wówczas wycięto pozostałe jeszcze drzewa a teren pokryła kilkumetrowa warstwa piasku.  Budowę  ostatecznie zakończono po ponad trzydziestu latach. Zdemontowany Pomnik  przeniesiono na ulicę Pocztową. W ostatnich latach PRL-u został zastąpiony nowym „monumentem”. Dzisiaj miejskie tereny zielone istnieją jedynie na papierze. W planie zagospodarowania przestrzennego zaplanowano je na terenie dawnego PGR. Jednak realizacja tego pomysłu jak na razie wydaje się zupełnie nierealna.

PARK PRZED WOJNĄ.




POMNIK

A.JAŚKIEWICZ



Komentarze
pipi dnia grudnia 20 2013 13:12:57
Zabawne
,"Po wojnie w połowie lat pięćdziesiątych skwerek przekształcono w park miejski."
mając tyle parku naturalnego wokół; komunistyczny projekt.
~ dnia grudnia 20 2013 19:17:32
Na ostatnim zdjęciu to pomnik.XXV-lecią PRL? Bo treść zamazana w programie graficznym a na V2 raczej nie wygląda. Co tam było Droga Redakcjo napisane?
A.Jaśkiewicz dnia grudnia 20 2013 21:06:33
Nie sądziłem, że treść napisu wywoła aż takie zainteresowanie.
Dla ciekawych:
"NIE RZUCIM ZIEMI SKĄD NASZ RÓD"
NA 1000 LECIE PAŃSTWA POLSKIEGO
I W DWUDZIESTĄ ROCZNICĘ POWSTANIA
POLSKI RZECZPOSPOLITEJ LUDOWEJ
ZBOWID WE WLENIU


ps. Treść nie została zamazana żadnym programem graficznym. To po prostu zła jakość trzydziestoletniego zdjęcia.
STEFANIA KRAWIECR, dnia grudnia 20 2013 22:59:17
W 1964 PRZYBYŁAM DO WLENIA I ZAMIESZKAŁAM NA UL KOŚCIUSZKI ,PAMIĘTAM TEN PARK ,CHODZIŁAM TAM Z DZIEĆMI,OBYWAŁJU POD POMNIK MASZEROWAKW MAY SIĘMAJYYWAŁY SIĘ TAM ZABAWY,SPOTKANIA ,POKAZY ,A W MAJU MASZEROWALI NASI KOMBATANCI W MUNDURACH Z ORKIESTRĄ.. TO BYŁY CUDOWNE LATA
STEFANIA KRAWIEC dnia grudnia 20 2013 23:04:46
ODBYWAŁY SIĘTAM SPOTKANIA ,ZABAWY, PIKNIKI,A W MAJU MASZEROWALI NASI KOMBATANCI W MUNDURACH.TO BYŁY CUDOWNE LATA I WESOŁE
~ dnia grudnia 21 2013 14:53:16
Czysta ciekawość z mojej strony. Dzięki za info. Pozdrawiam.
zorka dnia grudnia 22 2013 20:49:14
Ja też pamiętam ten park, były tam ławeczki, można było rozłożyć koc i posiedzieć na trawie. Jako dziecko uczęszczałam na półkolonie i bardzo często przebywaliśmy w tym parku. Teraz Wleń żadnego parku nie ma, miejsce by się znalazło............ ale chęci brak.
margo dnia grudnia 23 2013 19:40:48
W tym parku jadłam pyszną serwowaną przez wojsko grochówkę i wygrałam na loterii biały dzbanek do herbaty :)
Dodaj komentarz
Nick:



2 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Wleń
Wleń
Wleń Wczoraj


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia487 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16932596 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.