wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
CO Z ELEKTRO - ŚMIECIAMI?
MiejskieJuż prawie trzy miesiące obowiązuje nowe "prawo śmieciowe". Zgodnie z intencją ustawodawcy to gmina staje się właścicielem wytworzonych przez mieszkańców odpadów i to na niej spoczywa obowiązek właściwego ich zagospodarowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu z naszego krajobrazu miały zniknąć dzikie wysypiska. Ustawa była również potrzebna dlatego, że Polska ma obowiązek dochodzenia do ściśle określonych poziomów recyklingu i odzysku materiałów. Wiąże się to z koniecznością wstępnej segregacji śmieci przez mieszkańców.
 
Jak nowe prawo działa w naszej gminie? Dzisiaj o jednym z „gorących tematów” są elektro-śmieci i „wielko-gabaryty”.


W teorii  w zakresie zadań własnych gmina, zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku ma obowiązek stworzyć punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców, w tym wskazać miejsca, w których mogą być prowadzone zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zorganizowane przez gminę punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych „PSZOK” powinny zacząć działać od 1 lipca 2013 roku, tj. daty wejścia w życie nowego systemu odbierania odpadów komunalnych. Tyle teoria.

Jak wygląda praktyka we Wleniu? W naszej gminie sposób postępowania z elektro-śmieciami i odpadami wielkogabarytowymi bardziej przypomina partyzantkę niż standardy unijne, które już od trzech miesięcy powinny funkcjonować. Mimo, że gmina miała dwa lata na przygotowanie się do wdrożenia ustawy jak do tej pory punkty w których mieszkańcy mogli by oddać zużyty sprzęt  nie istnieją i nic nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie miały powstać.

Wiesław Gierus Prezes IZERY  - Być może na bazie majątku KZOM będziemy się starali stworzyć punkty selektywnej zbiórki odpadów. Te punkty muszą spełniać odpowiednie wymagania.(...) Rozmawialiśmy z burmistrzem, że będzie to zbierane taką metodą kontenerową, podstawienia kontenerów na obszar jednej wioski, drugiej wioski tam będzie można się pozbywać tego typu rzeczy. Zawsze można nieodpłatnie przewieźć takie rzeczy do Lubomierza. W godzinach funkcjonowania zakładu.
 
Na efekty tak wdrażanego prawa raczej nie trzeba było długo czekać. Śmieci  zamiast do recyklingu na powrót zaczynają trafiać do przydrożnych rowów. 


A.JAŚKIEWICZ

WYPOWIEDZ NA SESJI RADY MIASTA I GMINY Z DNIA 11 WRZEŚNIA 2013 ROK.
ZDJĘCIE WYKONANO 18 WRZEŚNIA PRZY DRODZE ŁUPKI KLECZA. ODPADY ZALEGAJĄ W ROWIE CO NAJMNIEJ OD DWÓCH TYGODNI.
Komentarze
xxx dnia września 18 2013 21:01:25
Problem jest też po stronie tych co wyrzucają śmieci i mają to w d... często ludzie wywożą śmieci do lasu lub w ustronne miejsce czasem się zdarza że w środku są nawet ich rachunki czy inne dane ...
prawda dnia września 19 2013 08:24:36
Jak mam do wyboru brać dzień wolnego w pracy, żeby jechać do ZUOK Lubomierz i tam samemu dostarczyć śmieci to wolę wieczorem wyrzucić je do rowu. Taka jest prawda. Śmieci zalegają w mieszkaniach, piwnicach i na strychach, walają się po podwórkach. W zimie będą palone w piecach a latem wywożone do rowów. Ot i tak wygląda polityka władz lokalnych pieniądze od mieszkańców biorą a z obowiązków się nie wywiązują.
kana.... dnia września 19 2013 09:53:18
Przecież jest fajne miejsce na ustawienie jeszcze jednego kontenera - pod RATUSZEM przy fontannie . Może przy okazji coś tam jeszcze się wyrzuci??? oj chyba że ktoś sam tam wejdzie jako odpad....
Wilma dnia września 19 2013 12:00:32
Hmmm... Z tymi śmieciami we Wleniu to w ogóle zagadka.
Ja segregowałam od zawsze i widzę różnicę: teraz "zakres" segregacji jest mniejszy (kiedyś osobno się umieszczało papier i plastik, teraz wywala się do jednego pojemnika), częstotliwość opróżniania kontenerów jest mniejsza, kontenery tak samo brudne i cuchnące, a opłaty - większe.
gmlhrevcm dnia maja 30 2014 13:42:28
jOWRa0 <a ***="http://qstbfrgqyqrj.com/">qstbfrgqyqrj</a>, gnzmdwhqtywq, [link=http://khkcdjqmchut.com/]khkcdjqmchut[/link], http://qbqqsbuibnrp.com/
Tlditejh dnia czerwca 05 2014 14:35:08
saxton free credit score
Dodaj komentarz
Nick:3 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Zamek przed zawaleniem
Zamek przed zawaleniem
Zamek Wleń


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16903503 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.