wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Koniec z KOMUNALKĄ. WODA I KANALIZACJA DO LUBOMIERZA?
MiejskieJak nieoficjalnie się dowiadujemy od pracowników wleńskiego KZOM  burmistrz Bogdan Moscicki poinformował załogę, że  jeszcze w tym roku „woda i kanalizacja” zostaną  przekazane  dla ZUOK IZERY w Lubomierzu.

O opinię w tej sprawie zapytaliśmy prezesa "IZER" Wiesława Gierusa.

- Myślę, że jest to racjonalny kierunek. My przedstawialiśmy harmonogramy przejęcia. Ze strony gminy była chęć robienia tego raz szybciej raz wolniej. Całkiem realne było by przejęcie wody i kanalizacji w połowie drugiego półrocza powiedzmy gdzieś koło 1 października.


Dodatkowego smaczku całej sprawie nadaje fakt, że jak na razie o tej strategicznej dla  mieszkańców Wlenia decyzji  nie jest informowana Rada Miasta ( przynajmniej oficjalnie). Nawet porządek obrad poniedziałkowej sesji  nie przewiduje żadnej informacji na ten temat.

Równie niewielka jest wiedza radnych o sytuacji KZOM.

 Od początku kadencji ani jedna sesja nie była poświęcona sytuacji zakładu, który w ciągu kilku ostatnich lat wygenerował kilkaset tysiecy złotych strat. Wielokrotnie pisaliśmy, że KZOM praktycznie zbankrutował. O tym, że mieliśmy rację mogą świadczyć wyniki finansowe za ubiegły rok. A te są szokujące.

 Zobowiązania Komunalnego Zakładu Obsługi Mieszkańców na dzień 31 grudnia 2012 roku wynosiły  563.469,53 zł z tego zobowiązania wymagalne 282.292,72 zł (nie zapłacone faktury które tylko w przeciągu ubiegłego roku wzrosły o blisko 40.000 zł). W tym zobowiązania wobec dostawców  183.501,23 zł, niezapłacony ZUS 28.118,01 zł. I chyba najbardziej szokujące nieuregulowane zadłużenie wobec wspólnot mieszkaniowych na kwotę 70.673,48 zł.


Nasz Komentarz

Przez kolejne lata fatalnie zarządzany Zakład Komunalny staczał się w przepaść i dawno przestał spełniać statutowe zadania. Mimo, że wielokrotnie alarmowaliśmy, informując o katastrofie finansowej, władze chowały głowę w piasek udając, że rosnące z roku na rok zadłużenie nie stanowi problemu.  Rada Miasta i Gminy tej i poprzedniej kadencji, akceptowała taki stan rzeczy dopuszczając do gigantycznych strat. Znając dane ze sprawozdania przytoczone powyżej Radni bez żadnych zbędnych pytań udzielili burmistrzowi absolutorium akceptując tym samym szokującą wręcz niegospodarność. Astronomiczne zadłużenie stanowiące blisko 10% budżetu gminy w przypadku likwidacji zakładu będzie musiało zostać przez gminę spłacone.  
Pewnie zostanie zaciągnięty kolejny kredyt. I znowu zabraknie pieniędzy na oświetlenie, na drogi, oświatę - na wszystko. Dalej będziemy biednym zapyziałym miasteczkiem. Pytanie tylko czy któraś z osób za to odpowiedzialnych poniesie z tego tytułu jakiekolwiek konsekwencje?

O katastrofie w KZOM pisaliśmy:

Krach KZOM.


WODA TANIEJE A DOSTAWCA BANKRUTUJE.

KZOM TONIE W DŁUGACH.

250 000 ZŁ NA RATOWANIE KZOM.
Wkrótce więcej informacji.

A.Jaśkiewicz


Komentarze
mieszkaniec dnia lipca 14 2013 15:05:22
Świetnie wygląda stan finansowy KZOM Wleń. Nie płacone rachunki, zobowiązania wobec firm i najlepsze nie opłacany ZUS.
Pytam się jak to możliwe,że Rada Miasta i Gminy Wleń udziela absolutorium dla burmistrza Mościckiego wiedząc o takim stanie katastroficznym zakładu, który finansowany jest z budżetu gminy.
To jest jakiś absurd i totalna szopka.
A na deser zadłużenie wobec wspólnot mieszkaniowych. To jest dopiero szok!!!!!!! Czy jest jeszcze ktoś w tej Radzie aby chociaż raz jeden wstać i publicznie przeciwstawić się takiej polityce.Czekam na reakcję.
margo dnia lipca 14 2013 15:22:15
no właśnie, czy kogos we Wleniu jeszcze obchodzi to, jak jest zarządzany i przez kogo? nie obchodzi radnych co się dzieje z budżetem gminy, ważne żeby starczyło na diety dla nich, nie obchodzi burmistrza i jego pomagiera, bo na pensje dla nich pieniądze muszą się znaleść, choćby nie było ich na ZUS dla pracowników, nie obchodzi p. skarbnik, dla niej na pensje też pieniądze się muszą znależć, mieszkańców też chyba niewiele obchodzi to, co się tu dzieje, skoro wybierają kogo wybierają, podobnych do siebie, a gmina coraz bardziej zadłużona, coraz biedniejsza i brzydsza
Pytanie do: dnia lipca 14 2013 16:39:22
Mościcki
Fluder

Rybiałek
Malinowski
Kwolik
Skrobuk
Wójcik
Koczarski
Kotołoska
i całej reszty radnych

CO WY NA TO???
odpowiadamy dnia lipca 14 2013 18:30:39
Jest super. Wszystko zgodnie z planem!
widziały gały co brały dnia lipca 14 2013 20:37:56
LUDZIE A CZEGO WY SIĘ SPODZIEWALIŚCIE WYBIERAJĄC BYŁEGO ZARZĄDCĘ PGR -ÓW!!!
blok dnia lipca 14 2013 21:53:51
dobry artykul, powinni zlikwidowac ten zaklad juz dawno, albo juz dawno zwolnic czesc pracownikow, nie ma nic na sile, wspolnoty przez rok utrzymywaly ich pracownikow, co tu gadac, glupota i tyle, zadowalanie ludzi tylko na chwile, mydlenie oczu... az niedobrze sie robi!
blok dnia lipca 14 2013 21:55:43
a tak poza tym ciekawe kieyd sprzedadza budynek przedszkola, bo juz polowa roku? za to na drugi rok dziure beda łatac sprzedaza budynku i placu KZOM...
rada rada... dnia lipca 14 2013 22:46:08
Priorytetowym zadaniem są diety i wypłaty,po co zawracać sobie głowy jakimiś zakladami i ich długami - radni i burmistrz są z siebie zadowoleni i z owoców swojej pracy też(a ponoć po owocach ich poznacie)
czart dnia lipca 14 2013 23:25:29
Ależ się czepiacie.
Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile człowiek musi się napocić, żeby powiedzieć dlaczego nie może nic zrobić. Ubrać w słowa swoją niemoc i ograniczenia wynikające z tysiąca uwarunkowań...
Można całymi godzinami rozprawiać dlaczego się nic nie zrobiło i ileż to przepisów i praw nie pozwala podjąć żadnego działania.
Jutro jest rada, więc idźcie posłuchać. Zawsze znajdzie się powód, żeby nie robić nic...
Bo po co, skoro: "czy się stoi, czy się leży to wypłata się..."
mieszkaniec dnia lipca 15 2013 00:14:01
A jeszcze jedno skoro KZOM idzie pod młotek to może ktoś z Rady zapyta się jutro na sesji ile to otrzymano kasy za zlikwidowaną szklarnie jaka stała na terenie zakładu?
Kto jest w stanie przedłożyć stosowne papiery na jej rozbiórkę( bo tam w końcu były tony złomu?? )
Dla mgr Kostki i poprzedniego dyrektora proponuję przyznać statue
" złote wrota" z odpowiednią dedykacją.
niki dnia lipca 15 2013 09:17:22
Jaki wpływ będzie miała gmina na działanie np. wodociągów w spółce Lubomierskiej? Czy nie ma niebezpieczeństwa, że naprawy będą prowadzone dużo później, a będziemy za to płacić dużo więcej?
Upadek gospodarki komunalnej na terenie gminy to najlepszy dowód na nieudaczność rządów Mościckiego i Fludra. O tym czy KZOM powinien być przekazany pod zarząd spółki Lubomierskiej powinniśmy wypowiedzieć się w referendum!
Taki-tam dnia lipca 15 2013 09:37:00
Stan świadomego niszczenia gminy przez WŁADZE gminy-to znaczy burmistrza i radę jest już chyba ewidentny.Po rozmowie z prawnikami jawi się pewien ewenement prawny-przedstawić wniosek do prokuratury o sprawdzenie czy organa te świadomie i z premedytacją działają na szkodę gminy-wtedy odpowiadaliby za szkody personalnie.
margo dnia lipca 15 2013 19:39:25
podobno dzisiaj na sesji burmistrz nie chciał poruszać tematu KZOM? i radni się tym zadowolili (włąsciwie tylko jeden ten temat poruszył, dla reszty temat okazał się nieciekawy???) dlaczego nie zwołają sesji nadzwyczajnej i to jak najszybciej, przecież to oni odpowiadają za budżet gminy???
margo dnia lipca 15 2013 19:40:44
tylko czy radni o tym wiedzą ?
blok dnia lipca 15 2013 22:02:37
radni udaja ze nie wiedza!!
sam dnia lipca 16 2013 11:15:49
Te zmiany w przyszłości odczują radni i pozostali mieszkańcy Wlenia także ci,którzy teraz z obojętnością wzruszaja ramionami.Radni nie zawsze będą radnymi i muszą o tym pamiętać reprezentując zwykłego wyborcę, a nie tylko burmistrza, sekretarza czy swojego dyrektora.Nasi radni przyjęli ciekawą postawę nic nie widzą,nic nie słyszą o nic nie pytają.Myślę,że mieszkańcy Wlenia i gminy podziękują im za to kiedy przyjdzie odpowiednia pora-radzę zapamietać te nazwiska.
americanos dnia lipca 16 2013 19:53:39
Jest coś co mimo wszystko zbliża Wleń do Ameryki.
Jak tak patrzę na budynek KZOM- u to widzę, że Wy
też macie ...Barak!
oszukany wyborca dnia lipca 16 2013 21:53:02
No to co Kochani Mieszkańcy.
Patrzymy dalej na bankructwo Gminy, czy robimy referendum?
A może dnia lipca 16 2013 22:13:45
W dobie możliwości pozyskania z Unii Europejskiej milionów złotych na rozwój małych miast i miasteczek, doprowadzenie Naszej Gminy do obecnego stanu w tak sprzyjającym czasie rozwoju Gmin proponuje burmistrzowi Mościckiemu i sekretarzowi fludrowi przyznać order ołowianej kuli,
do oszukany wyborca dnia lipca 16 2013 22:33:05
Wynika z tego, że oddałeś swój głos na tych ...piiiiiii , a teraz kupli szukasz?!
Kochani Mieszkańcy !!!???

Bież taczkę i pod ratusz!
Ad.j.w. dnia lipca 16 2013 23:06:19
Tak masz rację oddałem głos na tychr30;.. Co w tej chwili siedzą na stołkach
Gdyż zapewniali o rozwoju naszej gminy, pozyskaniu wielu milionów złotych, dbałości o mieszkańców.
A co zrobili?
Szary mieszkaniec gminy taki jak ja nie ma prawa zadać prostego pytania na sesji,
Po kilku latach od wyborów nawet nie rozpoczęto procesu rozwoju Gminy,
Gdzie są obiecane miliony.
Dlatego jako oszukany wyborca chcę naprawić swój błąd i odwołać obecnego burmistrza i sekretarza.
do oszukany wyborca dnia lipca 17 2013 13:10:51
Życzę zatem powodzenia i połamania teczek !
!!! dnia lipca 18 2013 19:24:33
Chyba wam sie marzy likwidacja KZOM Po co Lubomierzowi wrzod ?


c
kuba dnia lipca 26 2013 20:03:30
W tej całej dyskusji brak trzeźwej oceny sytuacji. Skąd jest takie zadłużenie? Zapytajcie w okolicznych gminach czy nie mają podobnego problemu. To są niezapłacone przez mieszkańców czynsze, opłaty za wodę, ścieki i śmieci. Zainteresujcie się ile wynosi czynsz za 1 m2. Pewnie niewiele, bo podniesienie do realnych kwot spowoduje wielkie społeczne niezadowolenie i powiększenie grona ludzi nie płacących. Pomysł z przekazaniem zakładu do Lubomierza w mojej ocenie niedobry. Rada powinna z burmistrzem mocniej zająć sie tym problemem.
Dodaj komentarz
Nick:3 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Bieg główny
Bieg główny
XIX Memoriał Uliczny - Bieg główny


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia487 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16932656 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.