Zapomniani - Chyliński
Urodzony 12.04.1931 w Warszawie, zmarł 03.03.1986 w Łodzi. Harcerz „Szarych Szeregów” uczestnik Powstania Warszawskiego, latem 1946 r. zamieszkał z rodzicami we Wleniu, Osiedle Południowe 5. Założyciel „Orlęcych Oddziałów Bojowych”, których zadaniem była walka z narzuconym Polsce ustrojem, obrona Kościoła katolickiego przed represjami. Za swą działalność skazany na więzienie. Działacz opozycji, 13 grudnia internowany ...
Lähnmühle - młyn we Wleniu
Zapewne niewiele osób wie, że we Wleniu przez kilkaset lat funkcjonował młyn wodny. Na początku XX wieku był to bardzo nowoczesny obiekt. Jego kres nastąpił w 1945 roku. Dzisiaj pozostał po nim jedynie fragment muru dawnego kanału, a na cmentarzu komunalnym kaplica grobowa jego właścicieli.
90 rocznica tragedii w Schloss Kleppelsdor
14 lutego to miłe i wesołe święto zakochanych, kiedy ludzie wymieniają życzenia i słowa miłości. Niestety jest to także smutna rocznica tragedii w Pałacu Książęcym (Schloss Kleppelsdorf). W tym roku przypada okrągła dziewięćdziesiąta rocznica tajemniczego morderstwa.
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMINI 2010
Pamiętam jakby to było wczoraj. Słoneczna niedziela 9 kwietnia 2006 roku. Ktoś na rynku we Wleniu nagle zawołał: - Zamek runął ! Południowo- zachodnia ściana Wleńskiego Zamku runęła! Mur o długości kilkunastu metrów po prostu się przewrócił. Stos kamieni przykrył drogę.
Komu nie bije dzwon
14 lutego 1921 roku została zamordowana dziedziczka dóbr w Klepersdorf Dorothea Rohrbeck. Ufundowany ku jej pamięci dzwon przetrwał zawieruchę wojenną i lata powojenne. Przeniesiony ze zniszczonej świątyni ewangelickiej do kościoła katolickiego brzmiał na chwałę Bożą skrywając tajemnicę dawnej zbrodni.
Skradzione herby Pałacu Książęcego
Jednymi z bogactw historycznych Pałacu Książęcego są tablice z herbami rodowymi rodów śląskich, ozdabiające elewację południową pałacu. Tablice te przedstawiają herby rodowe Baltazara von Czedlitz z Kleppelsdorf (Gościradza) i jego nowej żony Urzszuli von Czedlitz z Kammerswaldau (Komarna).
Dzień zwycięstwa czyli jak to Wleń wyzwalano.
8 maja mija 64 rocznica zakończenia II wojny światowej. Umęczona i wyniszczona Europa może w końcu złapać oddech. Wojna pozostawiła po sobie morze cierpień, tragedię narodów oraz ruinę kulturalną i gospodarczą cywilizowanego świata. Powinniśmy pamiętać o tych, którzy polegli w walce z okupantem hitlerowskim, o bohaterach wojny obronnej 1939 roku, o żołnierzach AK, Armii Andersa, ale także o zapomnianych ostatnio żołnierzach I i II Armii LWP, dla których walka w tych formacjach była jedyną drogą powrotu z Rosji do ojczyzny. Nie wolno nam o Nich zapomnieć!
Jak promowano Lähn (Wleń) 70 lat temu?
Przed wojną mieszkańcy Wlenia (Lähn) aktywnie promowali swoją miejscowość. Wydano między innymi ok 90 różnych kartek pocztowych oraz foldery reklamowe. Jeden z nich pochodzący z 1939 roku dzięki Panu Sławomirowi Osieckiemu możemy zaprezentować.
O żmijach i złotym spichlerzu, czyli historia wleńskiego zamku.
W krainie nad Bobrem życie spokojnie i dostatnie upływało a mieszkańcy czasem tylko narzekali na grasujące w okolicach zamku do smoków podobne, ni to węże, ni jaszczury, które ludziom płatały figle przeróżne.
Zamek Lenno w opałach!
Jest rok 1428, na Śląsku ponownie pojawiają się wojska husytów, którym przewodzi Prokop Wielki. Po niezbyt udanej próbie zdobycia Jeleniej Góry i spaleniu przedmieść tego miasta Czesi ruszyli doliną Bobru w stronę Lwówka Śląskiego
Zaczarowane fisharmonie
Johannes Titz, urodzony 5 kwietnia 1844 roku w Marczowie nad Bobrem – legendarny budowniczy jednej z najsłynniejszych na świecie fisharmonii artystycznych - zdaje się być obecnie bardzo zapomnianą postacią, mimo że zalicza się do najbardziej wszechstronnych talentów naszego regionu.
Bystrzyca, rakiety V2 i człowiek na Księżycu.
Wiem, wiem tytuł artykułu zaskakujący i w pierwszej chwili wydaje się niedorzeczny. Cóż wspólnego z niemieckimi badaniami nad bronią rakietową czy z programem Apollo może mieć mała wioska na Dolnym Śląsku?? Na pierwszy rzut oka raczej niewiele, jednak grzebiąc trochę w historii znajdziemy ciekawe ślady.
Ginące dziedzictwo
Nasz krajobraz ubożeje w zastraszającym tempie. Przydrożne pomniki, kapliczki czy miejsca upamiętniające bitwy bądź ważne wydarzenia historyczne, stały się celem ataków wandali i złodziei.
68 rocznica wybuchu II wojny światowej.
Tradycyjnie 1 września to początek roku szkolnego. W głowach dzieci szumią jeszcze echa wakacyjnych przygód i zabaw. Zastrzyk energii rozpiera wielu z nas. Data ta jednak w historii naszego kraju ma inne smutniejsze znaczenie.
Tragedia w Pałacu Książęcym - Sławomir Osiecki
Artykuły, które ukazały się na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy w „Sudetach” oraz „Karkonoszach” przedstawiają zakrzywiony, moim zdaniem, obraz tragedii, która wydarzyła się w Pałacu Książęcym we Wleniu. W ramach sprostowania chciałbym, więc przedstawić prawdziwą historię mieszkańców Pałacu.
|